Novinky

Apple vyvíjí novou technologii autonomního řízení. Chystá přeci jen vlastní automobil?

Samořídící vozidlo z pohledu technologie není dnes ničím neobvyklým. ​Samozřejmě, mohli bychom vést sáhodlouhé rozpravy o jejich následném uvedení do provozu, ale to je věc trochu jiná. A jiný, ostatně jako vždy, se snaží být i Apple. Respektive jeho myšlení o technologiích související s autonomními vozidly. Kalifornská společnost totiž minulý týden zveřejnila dokument, ve kterém zkoumá možnosti trojrozměrné detekce objektů.

Čeká nás opravdu budoucnost autonomních vozidel?

Lidar, jak se technologie nazývá, je používán v nejrůznějších oblastech lidské činnosti. Od mapování reliéfu povrchu Země po přístroj k měření rychlosti, který používají policisté. Lidar oproti běžnému dvourozměrnému skenování přináší informace o vzdálenosti, respektive hloubce mezi jednotlivými objekty. Jeho nevýhodou však zůstává relativně nízké rozlišení. Vývojáři z Applu Yin Zhou a Oncel Tuzel teď ale přicházejí s VoxelNet – novinkou, jež dosahuje daleko lepšího rozlišení i bez použití kamer.

Systém VoxelNet dokáže rozpoznat auto, chodce i cyklistu

Princip VoxelNet spočívá v rozdělení mračna bodů, které lidar běžné produkuje, do několika vrstev a ty následně interpretuje. Auto tak rychle a bezpečně dokáže poznat nejen překážku samotnou, ale zároveň ji umí i přesně charakterizovat. Dobrou zprávou je také fakt, že Apple již danou technologii testuje v reálném provozu a zatím vše vypadá velice slibně. Otázkou ale zůstává, jestli se kalifornský gigant se svou novinkou podělí s ostatními automobilkami, anebo si ji nechá sám pro sebe. Třeba do projektu Titan 2?

Podle expertů má Apple jednu z nejlepších technologií pro autonomní vozy

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button