Novinky

Apple vysvětlil proč ještě nepředstavil Mac s dotykovým displejem

Možná vás už někdy napadlo, proč Apple ještě nevyrobil žádný Mac s dotykovým displejem. Zvlášť když jeho dotyková zařízení jako iPhone či iPad patří mezi naprostou špičku a určují trendy v daných segmentech. Někdo tvrdí, že pokud by existoval dotykový Mac, začal by si konkurovat s iPadem. Někomu naopak myšlenka dotykového MacBooku nedělá vůbec dobře a považuje to za naprosto zbytečnou funkcionalitu, která by nepřinesla nic užitečného. Jak to ve skutečnosti je, se rozhodla zjistit redaktorka z The Wall Street Journal, která v rozhovoru vyzpovídala Toma Bogera, jenž v Applu zastává pozici marketingového ředitele.

Joanna Stern patří mezi ostřílené technologické novinářky, takže se nezapomněla zeptat, zda někdy Apple uvede dotykový Mac. Boger redaktorce vysvětlil, že Apple nevnímá Mac a iPad jako konkurenty, obě zařízení se podle nich skvěle doplňují. Zatímco Mac je určen k „nepřímé manipulaci“, iPad byl od samého začátku vyvíjen jako dotykové zařízení.

Boger tuto mantru několikrát zopakoval, což vcelku jasně naznačuje, že Apple nemá v tomto ohledu jednoznačné stanovisko. Je však evidentní, že Mac minimálně ještě nějakou dobu zůstane u konvenčního stylu ovládání využívající klávesnici, trackpad a myš.

MacBook Air 15" a MacBook Pro 14"

Dotykový Mac? Nikdy neříkej nikdy!

„Všechny iPady jsou určeny pro dotykové ovládání, Macy ne. Platforma macOS je určena pro zcela jiné paradigma počítačů. Mnoho zákazníků Mac a iPad považují za zařízení, která se vzájemně doplňují a díky funkci Continuity lze pracovat snadno pracovat na různých typech zařízení,“ uvedl Tom Boger při svém neoblomném postoji na otázku směřující k dotykovému Macu.

V rozhovoru také zaznělo, že Apple není firma, která by nikdy nezměnila názor. V této větě pak mnozí spatřují šanci, že dříve či později se na trhu objeví MacBook s dotykovým displejem. Ostatně již dříve se objevily zvěsti, že Apple za zdmi své centrály už nějakou dobu testuje Macy s dotykovou obrazovkou. 

Podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg má Apple v plánu uvést první dotykový Mac již příští rok. Údajně půjde o MacBook Pro, který bude na první pohled vypadat stejně jako jeho předchůdci, ovšem s tím rozdílem, že displej bude mít dotykovou vrstvu a nabídne podporu stejných gest, na jaká jsme zvyklí z iPhonu či iPadu.

Co byste říkali, kdyby Apple představil dotykový MacBook? Dokážete si představit, že by vám to pomohlo zvýšit produktivitu, nebo si v pohodě vystačíte s klávesnicí a myší? Dejte mi vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Osobně po dotykovém MacBooku nijak netoužím a myslím si že jak bylo řečeno systém není udělán pro dotykové ovládání, k tomu je iPad s iPadOS a ten je teď s novými klávesnicemi už dost podobný MacBooku – chtělo by to 15 verzi 11 jsou nepoužitelně malé a 13 jsou pro používání s klávesnicí stále malé – výrazně menší jak 13,6 MacBook Air.
    Mne MacBook Air 15 M3 zcela vyhovuje a ano iPad ho doplňuje ale sám ho nepotřebuji takže mi stačí iPhone a MacBook – nepoužívám ani hodinky jelikož nosím Swiss Made automaty a iPhone mám stále u sebe tak k čemu by mi měli vibrovat notifikace na zápěstí. Asi jsem konzerva 🙂

    1. Patřím také do skupiny, která nepovažuje dotykového ovládání Macu za výhodu. Už jen samotná představa upatlaného monitoru mi nedělá moc dobře 😀 Za poslední roky jsem si již zvykl, že například fotky upravuji na iPadu, které pak synchronizuji přes iCloud, a z Macu s nimi dál pracuji podle potřeby. Můj druhý notebook s Windows má dotykový displej, který prakticky nepoužívám. Práce s trackpadem a klávesnicí mi přijde daleko ergonomičtější. Na druhou stranu chápu, že se najde spousta uživatelů, kteří to mají naopak. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button