Novinky

Apple vyrobí méně iPhonů 14, než se očekávalo. Bojí se, že ho uživatelé nebudou chtít kupovat

Průmysl zaměřený na spotřební elektroniky nezažíval v posledních měsících příliš růžové období. Výrobci museli bojovat s náročnými podmínkami na všech frontách od zavřených továren přes akutní nedostatek čipů až po logistické kolapsy v největších přístavech po celém světě. Ačkoliv by se mohlo zdát, že to nejhorší je za námi, aktuální ekonomická nejistota a válka na Ukrajině budou zřejmě představovat pro producenty spotřební elektroniky další výzvy.

Tomu se nevyhne ani Apple, v jehož případě se očekává, že v letošním roce vyrobí podstatně menší množství iPhonů, než tomu bylo v uplynulých letech. Částečně to lze přičíst na vrub výše zmíněným faktorům, ale podle analytiků za to bude moci fakt, že iPhone 14 nebude vůči iPhonu 13 tak revoluční, jak bychom si představovali.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Apple údajně změnil výrobní kapacity na základě slábnoucí chuti spotřebitelů utrácet peníze, a svou roli pravděpodobně sehrálo také narušení dodavatelských řetězců v Asii. Opomenout nelze ani samotný iPhone 14, který krom několika dílčích vylepšení nenabídne žádnou revoluční novinku, která by přiměla uživatele k houfnému přechodu z loňské generace.

Utlumení výroby neplánuje pouze Apple

Velmi zjednodušeně řečeno, iPhone 14 a iPhone 14 Pro sice dostanou lepší fotoaparát, procesor a displej, ale tím to celé nejspíše skončí. Apple si údajně stanovil pro rok 2022 jednotný výrobní cíl ve výši 220 milionů kusů, předchozí predikce avizovaly o dvacet milionů více. Celkové dodávky chytrých telefonů s logem Applu se tak sníží o přibližně dvě procenta.

Pro úplnost je ovšem nutné dodat, že stejný scénář se týká prakticky všech producentů mobilní elektroniky. Například jihokorejský Samsung se rozhodl snížit výrobu o 10 procent, což je v kontextu absolutních čísel poměrně značný propad. Firmy tím reagují na globální ekonomickou krizi, která by se měla naplno rozjet ještě v průběhu letošního roku. Je tedy otázkou, jak budou vypadat následující roky, respektive zda se ekonomický útlum promítne také do zpomalení technologického vývoje.

Zdroj
phonearena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Není se čemu divit, kdo má iPhone 13, nemá vůbec žádný důvod na upgrade. Kdo má starší model, raději vezme iPhone 13 za nižší cenu.

    1. Pokud se ukáže, že iPhone bude představovat jen lehký refresh, tak souhlasím, že běžní uživatelé nebudou mít potřebu přecházet a část z nich raději sáhne po iPhone 13 (Pro).

  2. Tak jestli nechaj u 14 stale ten svuj OLDshcool vyrez tak se neni cemu divit kdo by to chtel s minimalnima zmenama. A predrazenou 14pro bez vyrezu jim skoci jen par hejlu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button