Novinky

“Apple je ve vývoji auta v bodě, kde byl Google v roce 2014,” říká tajemný zdroj

 Zprávy o tajném vývoji na zdmi Applu, na jehož konci měl vzejít elektromobil s logem nakousnutého jablka jakoby v posledních měsících utichly.  Nadšené prognózy a spekulace vystřídaly zprávy o tom, že tak žhavé to zase s takzvaným Apple Car nebude. Výrobce iPhonu totiž údajně snahy o stvoření vlastního auta vzdal a místo toho se zaměří na vývoj softwaru pro vozidla budoucnosti, který bude zavedeným automobilkám dodávat.

Tyto zprávy nabraly na vážnosti po tom, co pro web Business Insider promluvila osoba, která má být s vývojem Apple auta obeznámena. Podle vynašeče je Apple s vývojem zhruba ve stejném bodě, v jakém byl konkurenční Google před třemi lety. Lídry v rodícím se oboru inteligentních a samořidících elektromobilů tak společnost pod vedením Tima Cooka zatím marně dohání.

Pravdou ovšem je, že Apple do nadějného odvětví vstoupil relativně pozdě. Rozhodně má tedy co dohánět. Ambice však v Cupertinu rozhodně skromné nebyly. Apple najal armádu inženýrů, kteří přemýšleli dokonce nad tím, zda by tradiční kola nešlo nahradit sférickým nebo jestli je nutné mít v autě plynový pedál. Zkrátka si lidé Applu mysleli, že automobil promění a přivedou do nové éry stejným způsobem, jako to před 10 lety dokázali se mobilním telefonem. Velkou roli měla hrát také implementace virtuální reality. Zhruba před rokem ale smělé plány zkrachovaly. Utajovaný tým prošel reorganizací, dostal nové vedení a od loňského června se zabývá vývojem autonomních technologií. To ostatně potvrdil agentuře Bloomberg i sám Tim Cook.

Nábor schopných pracovníků ale neskončil. Aktuálně Apple stále loví další. Tentokrát už se ale zaměřuje spíše na softwarové inženýry. Problém je ale v tom, že v současné době pracuje na podobných technologiích až 250 firem a startupů. Konkurenční boj o zadané zaměstnance je tedy obrovský.

Podle zdroje Business Insideru už v současné době automobil nabitý jablečnou technologií jezdí. Jedná se o testovací provoz, který dostal označení Palo Alto to Infinite Loop (PAIL). Pravděpodobně se jedná o Lexus RX450h, který vozí některé zaměstnance do práce a zpět. Na veřejnost totiž už dříve tento rok unikla informace, podle které si Apple nechal v Kalifornii zaregistroval tři autonomní Lexusy. Problém je ale stále v tom, že Lexusy Applu toho prozatím zvládnou asi tolik, co totožná auta pod vlajkou Googlu v roce 2014.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button