Novinky

Apple v tichosti představil iPad Pro s M2 čipem a iPad 10. generace se zbrusu novým designem

Apple dnes odpoledne představil nový iPad Pro s M2 čipem a iPad 10. generace. Tentokrát se to obešlo bez pompézní konference v sídle společnosti, všechny novinky si musely vystačit s uvedením formou tiskového oznámení. Těžko říct, proč Apple zvolil tuto cestu, ale pravděpodobně to vychází z výbavy, která zejména u iPadu Pro, je téměř identická s předchozí generací.

Nový iPad Pro vypadá úplně stejně jako ten předchozí a sdílí téměř totožnou výbavu. Letošní iPad Pro je opět dostupný ve dvou velikostech s 11“ a 12“ displejem. Obě varianty pak pohání stejný M2 čip, který už dobře známe například z poslední iterace MacBook Air, který jsem nedávno testoval.

iPad Pro: Kromě nového procesoru se nic nemění

V porovnání se starší generací nabídne iPad Pro s M2 až o 15 % vyšší výpočetní výkon a zhruba o 35 procent svižnější grafiku. Vylepšení doznal také Neural Engine, který je o 40 % rychlejší, což se promítne zejména do výpočtů pracujících s úlohami strojového učení.

Osobně jsem poměrně zklamaný z toho, že Apple nepoužil u 11“ verze stejný Liquid Retina XDR, který tak nadále zůstává výsadou pouze 12,9“ iPadu Pro. To je zároveň jediný rozdíl, který oba tablety odlišuje, z pohledu ostatní konfigurace jsou prakticky totožné.

Základní iPad dostal konečně nový design

O něco zajímavěji však působí další novinka. Apple odhalil nový iPad 10. generace, základní verzi tabletu, která zároveň patří mezi ty nejprodávanější. Desátá generace iPadu se konečně zbavila již archaického designu s domovským tlačítkem a tlustými rámečky. Nový design vychází z kontur modelu iPad Air, se kterým sdílí také stejnou úhlopříčku. Displej má 10,9 palce a jde o Liquid Retina panel, ovšem bez laminace.

Stejně jako iPad Air také iPad 10. generace disponuje čtečkou otisků, která se ukrývá v zapínacím tlačítku. Apple si velmi dobře uvědomuje, kdo bude cílovou skupinou uživatelů a tomu také přizpůsobil barevné varianty. Na výběr je ze čtyř odstínů – modrá, růžová, stříbrná a žlutá. Mozkem tabletu se stal procesor A14 Bionic. Ačkoli jde o starší verzi čipsetu, výkonově bude hravě stačit na většinu i středně náročných úloh, jako je například základní úprava 4K videí či editace fotografií.

Nový iPad 10. generace samozřejmě podporuje Apple Pencil, ale pouze její první generaci. To je poněkud překvapivé, jelikož Apple Pencil 1. generace se nabíjí prostřednictvím Lightning rozhraní, nový iPad má ovšem USB-C. Budoucí uživatelé se tak nevyhnou dokoupení redukce. Upřímně mi toto řešení přijde přinejmenším zvláštní, ale tak už to někdy u Applu zkrátka chodí.

Dostupnost a ceny

Základní iPad 10. generace startuje na částce 14 490 Kč za 64GB verzi, varianta s 256GB úložištěm přijde na 18 990 korun. Za 11“ iPad Pro s M2 čipem a 128GB pamětí zaplatíte 25 990 Kč, 12,9“ varianta se stejným úložištěm vychází na 35 490 korun. Všechny uvedené iPady jdou do prodeje 26 října.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button