Novinky

Apple v macOS 10.15 Catalina definitivně zabil aplikaci Dashboard. Bude vůbec někomu chybět?

Apple do nové verze macOS 10.15 Catalina (článek zde) našlapal řadu nových vylepšení. Zároveň však odebral funkci Dashboard, která byla dlouhé roky spjata se všemi jablečnými počítači.

V macOS tak Dashboard již nikde nenajdete a k jejímu vyvolání nepomůže ani manuální aktivace skrze Terminal. Pokud přepnete do režimu Launchpad zobrazující všechny aplikace, možná zde uvidíte ikonu s otazníkem, což ovšem značí nedostupnou aplikaci.

Dashboard se poprvé objevil s uvedením operačního systému Mac OS X 10.4 Tiger. Smyslem aplikace byl rychlý přístup k základním informacím v podobě widgetů. Na samostatnou obrazovku jste si mohli umístit například widget s počasím, připomínkami či poznámky.

Situace se začala pomalu měnit s příchodem macOS 10.10 Yosemite, kdy byl Dashboard ve výchozím nastavení deaktivován. Apple v tomto systematickém skrývání pokračoval a pro Dashboard v macOS 10.14 Mojave je proto nutné přejít do “Předvolby systému”, zvolit sekci “Mission Control” a zde funkci zapnout. Ačkoli existuje stále teoretická možnost, že bude Dashboard přidán do macOS Catalina v dalších beta verzích, moc tomu nevěřím.

Drtivou většinu funkcí z Dashboard převzala karta Dnes v Notifikačním centru. Zde si můžete přidávat widgety pro kalendář, připomínky, počasí a řadu dalších. Mnoho ostatních aplikací třetích stran pak podporuje integraci vlastních widgetů, což finální nabídku značně rozšiřuje.

Bude vám funkce Dashboard v budoucí verzi macOS Catalina chybět, nebo jste ji nikdy nepoužívali? Dejte nám vědět v diskuzi pod tímto článkem.

Zdroj
9to5mac

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Bude chybět. Mně určitě. Jsem rád že na 10.10 ještě jde používat. Celkem mi vadí ve woknech i OS X ten postranní panel s upozorněníma a miniaplikacema, akorát mi překáží. Dashboard je elegantnější když mi na stisknutí 5. tlačítka myši slétne nad plochu a zase se rozplyne.

  2. Je to pohřbení killer-feature, kterou Dashboard byl. Měljsem tam hlavně monitory a tickery. Většina z nich kvli omezením nejdou do Centra notifikací ani dodělat, natož pak aby byly od někoho již k dispozici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button