Novinky

Apple uvedl Apple Watch Series 9 a Ultra 2: řada užitečných vylepšení a jedno praktické gesto

Astronomický podzim klepe na dveře, a to je čas, kdy Apple pořádá již tradiční konferenci. Letošní rok není výjimkou, a tak tady i tentokrát máme nové iPhony 15 Pro a chytré hodinky Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2.

Apple Watch Series 9 po designové stránce nepřináší vůbec žádnou změnu. Zaoblený tvar s displejem zakončeným u samotných hran těla hodinek, či stále stejná korunka. Zkrátka všechno zůstalo na svém místě. A totéž platí i o dražší verzi Apple Watch Ultra 2.

Displej: na slunci jako doma

Asi nejviditelnější rozdíl nové generace Apple Watch poznáme díky displeji. Apple Watch Series 9 nabídnou oproti starší verzi dvojnásobnou svítivost – tedy 2000 nitů. Apple Watch Ultra 2 pak budou disponovat svítivostí až 3000 nitů – zde tedy hovoříme o 50% nárustu oproti předchozí generaci. Vyšší jas není nikdy na škodu, nicméně osobně mi i na přímém slunečním světle vystačí dnes již standardních 1000 nitů, které poskytují Apple Watch Series 8.

Baterie: pořád stejná písnička. Nebo ne?

S jasnějším displejem je však spojena vyšší energetická náročnost. Zatímco v případě Apple Watch Ultra 2 to řada uživatelů možná ani nezaznamená, protože průměrná výdrž podle Applu stoupla o dvě hodiny – na 38 hodin, u Apple Watch Series 9 by to zvláště v letních měsících mohlo mít značný dopad na výdrž baterie. Ani letos se totiž výdrž baterie nijak nezvýšila a Apple uvádí oblígátní „All day battery life,” což v případě Series 9 bude stejně jako u předchozí generace znamenat cca 18 hodin provozu.

Apple S9 a „Double Tap” v hlavní roli

Ale abych nebyl jen skeptický, počkejme si na reálné testy. Apple totiž do Series 9 implementoval nový čip Apple S9, který disponuje 5,6 miliardami tranzistorů. Oproti starší generaci by měl být rychlejší, ale také úspornější, což ale uvedou na pravou míru až první recenze.

S novým čipem přímo souvisí také zbrusu nové gesto „Double Tap.” Jak už český název „gesto poklepání” napovídá, Apple Watch Series 9 a Ultra 2 umožní pomocí dvojitým klepnutím prstů o sebe například přijímat a ukončovat hovory, vypínat budík, spouštět stopky, pouštět hudbu nebo přepínat widgety na domovské obrazovce. Apple novinku prezentoval v situacích, kdy nemáme obě ruce volné a sáhnutí na displej by bylo obtížné. Osobně se mi daná funkce líbí a umím se představit i jakési rychlé volby, mezi kterými bych měl zvolené například zapnutí cvičení. Uvidíme, jak bude novinka fungovat v praxi.

Výše než Mount Everest a nový modulární ciferník

Další novinky se týkají už jen Apple Watch Ultra 2. Zde ale hovoříme spíše o drobných změnách jako je zaznamenávání hloubky ponoru nebo nového modulárního ciferníku, který se po vzoru loňského ciferníku Wayfinder snadno přepne do tmavě červené varianty. Hodinky jsou také nově testovány od -500 do 9000 m, nicméně asi jen hrstka z nás atakuje takto hraniční hodnoty v běžném životě.

To je ale vlastně z výčtu novinek tak nějak všechno. Apple Watch Series 9 se budou prodávat ve stejných velikostech 41 a 45 mm v růžové, zlaté, stříbrné, temně inkoustové a červené variantě za 11 490 Kč bez DPH) – v případě GPS varianty a 14 490 Kč v případě Cellular varianty.

Apple Watch Ultra 2 i nadále zůstávají v jedné variantě a velikosti. A i cena zůstává stejná, tedy 22 990 Kč. Series 9 i Ultra 2 se začnou prodávat 22. září 2023.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button