Novinky

Apple si konečně nechal říct. Pitva nového MacBooku Pro odhalila zásadní změny ve vnitřním uspořádání

Při pohledu na nový MacBook Pro se zdá, že Apple konečně vyslyšel všechna volání profesionálních uživatelů a nadělil jim počítač přesně podle jejich představ. Však posuďte sami, návratu se dočkala čtečka paměťových karet, HDMI port a dokonce nabíjecí rozhraní MagSafe. Jednoduše řečeno, nové MacBooky Pro jsou po dlouhé době produktem, který jasně říká, pro koho je určen.

Foto: iFixit

Není to však pouze bohatá konektorová nadílka a špičkový hardware, který si zaslouží pozornost. Přepracování se dočkaly také vnitřnosti počítače, na což tradičně upozornili autoři z webu iFixit. Parta zkušených montérů si pochopitelně nenechala ujít příležitost a jakmile to bylo možné, provedli detailní rozborku 14“ a 16“ varianty.

Baterie už není napevno přilepená

Jako první je zaujal vícečlánkový akumulátor, který již není napevno přilepený k šasi MacBooku. Místo toho jej na svém místě drží několik lepících pásek, které jdou relativně snadno oddělat. Případná oprava však nebude rozhodně tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Dva články baterie se nachází velmi blízko reproduktoru a také trackpadu, přičemž obě tyto komponenty je nutné též demontovat. V každém případě je nutné dodat, že v servisech budou mít mnohem snazší práci, než tomu bylo u předchozí generace MacBooku Pro.

Foto: iFixit

Další viditelná změna se odehrála u chladícího systému. Konkrétně jde o dvojici ventilátorů, které jsou v porovnání s předchozím modelem větší. Více prostoru dostaly také reproduktory, díky kterým nový MacBook Pro patří mezi nejlépe znějící notebooky na trhu.

Foto: iFixit

Které porty půjdou snadno vyměnit?

Vítaným vylepšením je design kabelu propojujícího základní desku s displejem. Apple zde použil jinak řešený vodič, který je fyzicky delší, takže už by nemělo docházet k vadám v podobě vypadávajícího obrazu. Další příjemné překvapení se objevilo u portů USB-C / Thunderbolt 4, MagSafe a 3,5mm jacku na sluchátka, které jdou podle iFixit snadno vyměnit. Bohužel HDMI a čtečka karet je napevno připájená k základní desce, takže pokud dojde k jejich poškození, výměna se nehezky prodraží.

Ačkoli to vypadá, že nový MacBook Pro by měl být celkem dobře opravitelným počítačem, od iFixit si odnesl podprůměrné 4 body z 10. Autorům rozborky se totiž nelíbilo, že například výměna čtečky otisků či displeje je prakticky nemožná a vyžaduje komplexní zásah ze strany Applu. Kompletní pitvu včetně detailních fotografií si můžete přečíst zde.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button