Články

Apple s čipem M4 předbíhá dobu a ukazuje, jakým směrem se vydají budoucí produkty

Apple včera představil zbrusu nový iPad Pro, který se může pochlubit celou řadou zajímavých vylepšení. Vše to začíná u dvojitého OLED displeje, pokračuje přes extrémně tenkou konstrukci a končí až nesmyslně výkonným M4 čipem. Bez mučení se přiznám, že si neumím moc dobře představit, zda lze se současnou verzí iPadOS a dostupnými aplikacemi využít plný potenciál použitého čipsetu. Možná to ale není o současnosti a skutečný význam toho, proč Apple dělá ze svých tabletů výkonné bestie, ukáže až blízká budoucnost.

Než se dostanu k meritu věci, tak si pojďme říci pár faktů o čipu M4, sami uznáte, že to rozhodně stojí za to. V prvé řadě je třeba říci, že jde o 3nm technologii druhé generace. To znamená, že výrobce (v tomto případě TSMC) zde aplikoval řadu optimalizačních řešení, díky nimž mají čipy mnohem lepší vlastnosti. To v praxi znamená například vyšší výtěžnost z waferů, přesnější výrobu a na to navazující kvalitu samotných čipů, které mohou pracovat s vyšším taktem a tím pádem nabídnout vyšší výkon.

Apple M4: spousta jader na všechno

Verze čipsetu M4 pro iPad je vybavena 10jádrovým CPU, které je tvořené čtyřmi výkonnými a šesti úspornými jádry. Oba typy jader přitom sdílí značně vylepšené akcelerátory strojového učení. Impozantní parametry nabízí také 10jádrové GPU s dynamickou mezipamětí, která razantně zlepšuje výkon celého systému. Ačkoli iPad Pro není vyloženě brán jako herní konzole, tak zejména na hráče cílí hardwarová podpora technologie Ray Tracing, která pomáhá při vykreslování stínů a dalších světelných efektů ve hrách.

Nabušený hardware má ovšem mnohem větší význam při práci s profesionálním softwarem. V praxi to uživatelé poznají na rychlejším renderingu v grafických aplikacích při zhruba poloviční spotřebě energie ve srovnání s M2. Tohle zní opravdu skvěle.

Za největší lákadlo M4 však považuji novou generaci modulu Neural Engine, který je specializovaný na zpracování úloh spojených s umělou inteligencí. Apple dokonce tvrdí, že jde o vůbec nejvýkonnější Neural Engine, jaký kdy uvedli na trh. To ostatně podporují oficiální materiály, jež zmiňují schopnost vykonat až 38 bilionů operací za sekundu! 38 bilionů! Sami si jen zkuste představit onu samotnou číslovku a počet nul. Takhle nějak si lze představit vrcholný inženýring v praxi.

Teprve AI nám ukáže, k čemu je Neural Engine

Apple prezentoval schopnosti Neural Enginu v několika aplikacích jako je Final Cut, kde lze jednoduše separovat vybraný objekt od pozadí. Předpokládám, že čtenářovi Českého Macu asi nemusím vysvětlovat, že zrovna taková funkce nevyžaduje aktuálně nejvýkonnější AI akcelerátor, jaký lze v počítači (bez rozdílu platformy) mít. Je to pouze má domněnka, ale jsem přesvědčen o tom, že skutečný význam Neural Enginu v Apple Silicon čipech vypluje na povrch s uvedením nových operačních systémů.

Již nějakou dobu se objevují spekulace, že chystaná AI od Applu bude moci fungovat lokálně, tedy nebude vyžadovat připojení k internetu. Provozování jazykových modelů na koncových stanicích není nic nového, ovšem je to spojeno s vysokými nároky na hardware. A pokud se podíváte, jaké čipy Apple v posledních několika letech vyrábí, začne vám docházet, kam tím mířím. Hrubý výpočetní a grafický výkon možná není tím hlavním, k čemu dlouhodobě směřuje. Dost možná se pravý význam ukrývá v umělé inteligenci, kterou nám Apple odhalí v rámci letošní vývojářské konference WWDC 2024.

Umělá inteligence je signaturou dnešní doby a pomalu se dostává prakticky do všech oblastí. Velké jazykové modely (LLM) však vyžadují permanentní připojení k internetu, což s sebou přináší spoustu rizik. Jako jednotlivec nemáte absolutní kontrolu nad svým soukromím a jako firma nemáte žádnou jistotu, že citlivá data se neobjeví na obrazovce vaší konkurence. Pokud však Apple přijde s umělou inteligencí, která poběží, alespoň do určité míry, lokálně a její tvůrci se zaručí za to, že data neopustí konkrétní zařízení, půjde o malou revoluci. K tomu ale bude potřeba dostatečně výkonné železo – a jak jsme si o pár řádků výše nastínili, Apple už takové čipy má a jako bonus si je sám navrhuje a vyrábí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. U těch 38 biliónů bych se radši zeptal. Myslí se tam opravdu těch 12 nul nebo je tam jen 9 nul. On v anglosaském systému ten jejich bilion odpovídá naší miliardě. Radši to ještě prověřte.

    1. Vycházel jsem z informací na webu Applu, kde se přímo uvádí “Protože M4 zvládá neskutečných 38 biliónů operací za sekundu, umožňuje třeba jedním klepnutím ve Final Cutu Pro izolovat subjekt od pozadí…” 🙂

        1. Popravdě jsem si také nebyl jistý, jelikož 38 bilionů operací za sekundu je už těžko představitelný fičák. 😀 Zřejmě se Apple připravuje na to, až v novém iOS/iPadOS vypustí svou AI, která by podle všeho měla běžet lokálně. V takovém případě už takový výpočetní výkon dává celkem smysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button