AktualityNovinkyOkénko do minulostiZ historie Apple

Podívejte se, jak se během dvou dekád vyvíjel vzhled webových stránek Applu

Webové stránky Applu jsou 30. nejnavštěvovanějším webem světa, vzhledem k tomu, že tento server slouží pouze k prezentaci a prodeji výrobků jedné značky, jedná se o úctyhodný výsledek. Například konkurenční Microsoft se podle dat ze srpna letošního roku umístil o 16 míst níže na 46. pozici. Žádného ostatního výrobce smartphonů nebo počítačů v první stovce nenajdeme vůbec. Webovou stránku společnosti s nakousnutým jablkem ve znaku tedy vidí denně miliony lidí po celém světě, a tak nás napadlo, zmapovat, jak se tento web v průběhu let vyvíjel.

Retro_apple_logo_by_mcdeesh1-e1347474451835

Velkým pomocníkem se v tomto úkolu stal server WayBack Machine, který archivuje vzhled a historii více než 450 miliard webů napříč světem. Ano okénko do historie serveru ceskymac.cz, zde najdete také.

Ačkoli archivuje WayBak Machine stránky Applu od roku 1996, naši exkurzi zahájíme o rok později. Na 18 let starém screenshotu totiž můžeme vidět i obrázky, které se u prvního snímku bohužel nedochovaly. Z nadsázkou můžeme říci, že pověstnou čistotu designu, která je pro Apple tak typická můžeme vidět už zde.

October, 1997: Coolio! CD ROM Drives and Apple Newtons and the eMate 300, known back then as "personal digital assistants." This year, Apple was near bankruptcy. Jobs became "interim" CEO again. He brings Microsoft Office to the Mac.

1997

O rok později, tedy před 17 lety  prošel web apple.com podstatnou změnou zmizely červené okraje, a v nově nastolené šabloně můžeme vzdáleně vidět počátek evoluce, která vedla až k designu, který Apple používá dnes.

May 8, 1998: Apple was reinventing itself with the new iMac and PowerBook G3 laptop. Note the "hot news" that HP printers would support Macs.  Apple returned to profitability.

1998

Rok 2000. V roce, kdy začal autor tohoto článku chodit do první třídy, přibyla na úvodní stránce Applovských webovek horní lišta, kterou zde najdeme i v dnešních dnech.

October 2000: Jobs is named permanent CEO. Not everything he did succeeded. This year he would launch the PowerMac Cube, which would be killed about a year later.

2000

Say hello to iPod, tímto sloganem vítaly internetové stránky nejhodnotnější značky světa své zákazníky o rok později. Tedy v roce, pro společnost z Cupertina přelomovém. Před 14 lety se totiž zrodil iPod, který vedl k revoluci toho, jak dnes posloucháme a nakupujeme hudbu. Jak se dalo čekat, revoluční MP3 přehrávač najdeme hned na úvodní obrazovce.

October 2001: The iPod arrives, Apple opens its first store. OS X arrives, too.

2001

V roce 2004 odstartoval Apple dodnes trvající spolupráci s rockovou legendou – skupinou U2. Od tohoto roku si tedy můžeme vybrané produkty zakoupit ve speciální edici RED. Výtěžek z takto prodaných výrobků poté putuje na charitativní účely. Co se týče designu samotných stránek, velké změny se zatím nekonají.

October 2004: With the iPod and iTunes, Apple has become a music indutry powerhouse. It kicks off an ad campaign with U2.  This year word breaks that Jobs is being treated for pancreatic cancer.

2004

Výraznější vzhledový upgrade přichází až s dalším přelomovým momentem a to nejen pro Apple, ale možná by se dalo říci, pro celý svět. V roce 2007, kdy byl světu představen iPhone se totiž také omladily tehdy už zastaralé webové stránky. Po vzoru iPodu, zde opět najdeme heslo Say hello to iPhone.

June 2007: The iPhone arrives! And Apple TV, demoed months earlier, will go on sale. Apple removes the word "computer" from its name. Later this year, Apple's stock will hit $100/share.

2007

Jinak to však bylo u iPadu, tomu jsme neměli říct hello, ten prostě jen oznámil, že je zde. S průkopníkem světa tabletů přišela také další designová změna. apple.com v roce 2010 už bychom mohli směle srovnat s dnešním vzhledem těchto stránek.

June 2010: The iPad arrives and Apple ushers in the "post-PC" era. This is the year its market valuation will be bigger than Microsoft's.

2010

Jako poslední se dnes podíváme na ten nejsmutnější moment, který nejbohatší firmu světa kdy potkat. Rok 2011.

October 2011: Steve Jobs dies.

2011

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button