Novinky

Apple přispěje na vývoj ekologického způsobu zpracování hliníku

Apple se už řadu let snaží působit jako společnost, které záleží na životním prostředí. Nedávno firma například oznámila, že její provoz je celosvětově poháněn pouze energií z obnovitelných zdrojů. Velký důraz na ekologii byl kladen také při navrhování a stavbě nového sídla firmy. V jednom ohledu ale Apple pokulhává. Téměř každý jeho výrobek je totiž z podstatné části výrobek z hliníku, jehož zpracovávání nebývá obecně příliš šetrné k životnímu prostředí. Výrobní proces totiž má na svědomí značné emise oxidu uhličitého.

Opracování bez zbytečných emisí

I to by se ale do šesti let mohlo změnit. Apple se totiž spojil s dvěma nejvýznamnějšími světovými zpracovately hliníku, se kterými bude společně hledat způsob, jak tento cenný kov zpracovávat kompletně bez zbytečných emisí. Projekt poběží pod hlavičkou společnosti Elysis, kterou zúčastněné strany společně založily.

Soud konečně po šesti letech rozhodne patentový spor mezi společnostmi Apple a Samsung

Vývoj nového procesu zpracování hliníku je přitom na místě. Současný postup se totiž od konce 19. století příliš nezměnil. První licence na nový způsob opracování aluminia by chtěl společný podnik poskytnout v roce 2024. Cílem je vytvoření postupu, který nebude produkovat žádný skleníkový plyn, ale pouze čistý kyslík. Společnost Elysis bude mít sídlo v kanadském Montrealu a do jeho výzkumu přispěje částkou 120 milionů kanadských dolarů také tamní vláda. Celkem 55 milionů investují zpracovatelské společnosti a dalších 13 milionů přidá Apple.

 Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button