Novinky

Soud konečně po šesti letech rozhodne patentový spor mezi společnostmi Apple a Samsung

Letos je tomu přesně sedm let, co Apple podal žalobu na Samsung. Ačkoli se právníci amerického výrobce snažili ze všech sil, stále nedošlo k finálnímu verdiktu. Apple obvinil jihokorejského rivala z porušení celkem pěti patentů – tři z nich se týkají designu a zbylé dva softwaru.

V případě designu je předmětem sporu fakt, že Samsung začal napodobovat vzhled iPhonů. Přestože to může znít z dnešního pohledu zvláštně, v jistém ohledu nelze Applu divit. Musíme si totiž uvědomit, že všechny předchozí telefony s logem Samsungu měly klávesnice a obecně vycházely z docela jiného designového jazyka. Další část žaloby se týká efektu při scrollování a dotykového gesta pro přepínání z galerie obrázků do aplikace fotoaparátu.

Bylo to právě použití dotykových gest využívající vícero prstů, co způsobilo v mobilním světě obrovské pozdvižení. Zatímco tehdejší výrobci vždy sázeli na rezistivní displeje a stylusy, Apple vyrukoval s kapacitní technologií, která působila jako zjevení z jiného světa. 

Dojde po letech k zakopání válečné sekery?

Soud dal v původním slyšení z roku 2012 za pravdu Applu a uznal Samsung vinným z porušení patentů. Trest v podobě miliardového odškodného však právníci Samsung nehodlali akceptovat a podali odvolání k nejvyššímu soudu USA. Ten následně výši odškodného snížil na 339 milionů dolarů, což právníkům zastupující žalovanou stranu přišlo stále nepřiměřené.

Celý případ má až nyní rozseknout opět okresní soud v čele se soudkyní Lucy Koh. Ta se již nechala slyšet, že Apple již bude konečně souhlasit s výší revidované škody a tím se celý spor stane nadobro uzavřenou záležitostí.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button