Novinky

Apple představil omlazený 13“ MacBook Pro s osvědčenou klávesnicí a novými procesory

Apple dnes uvedl omlazený 13palcový MacBook Pro 2020. Pojem „omlazený“ je zde velice důležitý, jelikož aktuální model nemáte šanci na první pohled rozeznat od toho loňského či dokonce předloňského. Tedy až na jednu drobnost: klávesa ESC dostala svou fyzickou podobu a nastěhovala se vedle TouchBaru. Osobně mi její virtuální umístění na TouchBaru nikterak nevadilo, ale moc dobře chápu, že řada uživatelů tuto drobnost vítá s velkým povděkem.

Zdroj: Apple

Hlavní důvody, kvůli nimž Apple označuje na svém webu 13“ MacBook Pro jako novinku, se ukrývají pod jeho kapotou. Největší radost budou mít pravděpodobně všichni pisálci, jelikož MacBook Pro 13 dostal zpět klasickou Magic Keyboard. 

Magic Keyboard je zpátky

Jestli jste nežili poslední roky někde v jeskyni, tak vám asi nemusím jakkoli dlouze vysvětlovat o co tu jde. Apple zkrátka podlehl tlaku veřejnosti a těžce poruchovou klávesnici s motýlkovým mechanismem nahradil léty osvědčenou technikou nůžkových kláves. Apple s omlazeným 13palcovým MacBookem Pro zároveň dokončil přechod na spolehlivější mechanismus a nyní tak v jeho nabídce najdete počítače pouze s klávesnicí Magic Keyboard.

Zdroj: Apple

Teď ale k tomu nejdůležitějšímu – hardwarová výbava. V prvé řadě bych chtěl vyjádřit mírné znechucení nad tím, že Apple zde použil jeho otřepaný trik s využitím starých komponent. Pokud se totiž podíváte na první dvě varianty 13“ MacBooku Pro, tak zjistíte, že je pohání procesory Intel osmé generace a disponují pouze dvojicí Thunderbolt 3 portů. Důvod je zcela zřejmý, nabídnout co možná nejlevnější MacBook Pro. 

Jinak důstojnou výbavu sráží zbytečné drobnosti

Pokud to ovšem myslíte s prací na počítači alespoň trochu vážně, tyto varianty zkrátka ignorujte. 13palcový MacBook Pro 2020 je ten, který je osazen minimálně procesorem Intel Core i5 desáté generace. K němu od Applu dostanete 512GB SSD a 16 GB operační paměti. Ti z vás, co se nebojí sáhnout hlouběji do kapsy, si mohou pochopitelně připlatit za lákavější konfigurace. V praxi to může znamenat až 4TB SSD, 32 GB RAM a čtyřjádrový Intel Core i7 s taktem až 4,1 GHz. Za tuhle lahůdku si pak Apple řekne 113 tisíc.

Zdroj: Apple

Letošní facelift 13“ MacBooku Pro nepřináší prakticky nic zásadního. Původně očekávaný přechod na 14“ úhlopříčku se evidentně nekoná, což je veliká škoda. Opomenout nelze ani záležitost s různými generacemi nabízených procesorů – tohle si Apple mohl vážně odpustit. Zamrzí také absence Wi-Fi 6 a FaceTime kamerka s dnes již archaicky působícím rozlišením 720p. Na druhou stranu je fér dodat, že MacBook Pro je nyní mnohem dostupnější než kdykoli předtím. Základní varianta s 8 GB RAM a 256GB SSD totiž stojí necelých 40 tisíc, což bude řadě uživatelům připadat jako značně lákavá nabídka.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close