Novinky

Apple představil iPhone XR: když cena hraje prim

Tak trochu ve stínu nového iPhonu XS/XS Max, dnes Apple ukázal i třetí modelovou řadu jablečných telefonů. Přesně podle očekávání před několika okamžiky totiž marketingový ředitel Applu Phil Shiller světu představil iPhone s označením XR. Jedná se o cenově nejdostupnější smartphone, jaký letos značka ukázala. Přirozeně tak jde o kompromis, jehož prostřednictvím se Apple pokouší přinést to nejlepší ze svých vlajkových lodí také širším masám uživatelů. Přesto je však iPhone XR velmi zajímavým kouskem techniky.

Monstrum pod kapotou

Srdce přístroje tvoří stejný procesor, jaký najdeme v iPhonu XS. Nejnovější zázrak z dílny Applu tím pádem oproti svému předchůdci nabídne dvojnásobný výpočetní výkon. Takto razantní navýšení jeho schopností umožnila zejména revoluční 7nm technologie. Díky tomu je nový čip schopen během jedné vteřiny zpracovat 5 bilionů operací . Jen pro srovnání – loňský procesor řady A11, který už tak v mobilních světě těžko hledá přemožitele, dokázal během jedné sekundy provést 600 miliard operací . Procesoru s bestiálním výkonem bude sekundovat operační paměť o velikosti 3 GB.

Displej ve znamení kompromisu

Přesně, jak bylo předpovídáno, bude iPhone XR osazen displejem roztaženým přes celou přední stranu přístroje. Kompromis však představuje použití LCD displeje. Ač se jedná o lehce obstarožní technologii, je obrazovka v modelu XR podle svého výrobce tím nejlepším LCD displejem, který kdy byl ve smartphonu použit. Apple svým technologiím rád dává vznešené názvy. Nový displej iPhonu XR proto nemohl být výjimkou, takže do applovského slovníku dnes přibyl nový termín Liquid Retina. Panel obsahuje celkem 1,4 miliony pixelů, což představuje hustotu 326 bodů na jeden palec při rozlišení 1792×828 pixelů. Mnohé uživatele však zklame nepřítomnost funkce 3D Touch. Místo toho Apple nabídl alternativu v podobě haptické odezvy, díky níž lze telefon ovládat jednoduchými gesty. Ikonické tlačítko na pod displejem nahradí vylepšená funkce Face ID.

 

Softwarové zázraky

Kvalitní fotografie jsou doménou jablečných telefonu od nepaměti. Ani model, který byl stvořen za účelem vyplenění mezery v nabídce značky, tak nemůže dělat ostudu. Ač zadní fotoaparát iPhonu XR není vybaven duálním snímačem, jsou jeho fotky opravdu špičkové. Díky softwarovým úpravám využívajících technologii strojového učení, je totiž snímač nového iPhonu schopen fotografie upravit tak, že působí, jako by byly vyfoceny v plnohodnotném portrétovém režimu. Za tuto funkci si Apple rozhodně zaslouží pochvalu. Dvanáctimegapixelový snímač zadního fotoaparátu je stejný, jaký Applu používá pro svou vlajkovou loď. Totožná je také přední kamera.

 

Potěší i výdrž baterie, která by měla být o hodinu a půl delší než v případě iPhonu 8 Plus, jehož je iPhone XR logickým nástupem. Modelovou nabídku oživí hned šest barevných provedení. iPhone XR bude tím pádem k dostání v bílé, černé, modré, korálové a žluté. Vedle toho se objeví i tradiční provedení PRODUCT (RED). Zákazníci si také budou moct vybrat mezi třemi velikostmi interního úložiště a to 64 GB, 128 GB a 256 GB. Ceny v českých obchodech startují na 22 490 korunách, což znamená, že Apple po několika letech zvyšuje cenu vstupního modelu. V této souvislosti se však sluší připomenout, že se jedná o smartphone s obrazovkou větší než v případě iPhonu 8 Plus, jehož cena byla v době premiéry jeho ještě vyšší. Objednávky začne Apple přijímat od 19. října. Na pluty obchodů se poté novinka dostane 26. října.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button