Novinky

Apple představil iPhone 13 a iPhone 13 Pro: opět špičková výbava zabalená do starého těla

Po roce jsme se opět dočkali události, ke které bez nadsázky vzhlíží celá technologická scéna. Apple představil iPhone 13 a iPhone 13 Pro. Opět se jedná o dvě modelové řady, které od sebe částečně odlišuje design a použitá výbava. Zatímco iPhone 13 cílí na běžné uživatele, iPhone 13 Pro budou volit náročnější zákazníci toužící po tom nejlepším, co dnes Apple dokáže vyrobit.

Ačkoli jsme díky nejrůrznějším únikům už dlouho tušili, jak nová generace iPhonů bude vypadat, přesto se Applu podařilo alespoň část věcí udržet pod pokličkou. V jistém smyslu lze o iPhonu 13 a iPhonu 13 Pro hovořit jako o mezigeneračních modelech, ovšem to nemění nic na tom, že jde o špičkově vybavené smartphony, které minimálně pro několik následujících měsíců budou kralovat nejrůznějším žebříčkům.

Design & konstrukce: tady se žádné překvapení nekoná

Pokud někdo z vás očekával, že iPhone 13 bude vypadat jinak, tak máte smůlu. Letošní smartphony jsou na první pohled téměř totožné, byť pár změn se přeci jen najde. Co zůstalo stejné jsou úhlopříčky displejů. Nově uvedený iPhone 13 a iPhone 13 Pro nabízí 6,1“ Super Retina XDR displej vycházející z OLED technologie. 

Stejný typ panelu, jen s větší 6,5“ úhlopříčkou, má také iPhone 13 Pro Max. V případě iPhonu 13 a iPhonu 13 mini lze vybírat z pěti barev – růžová, modrá, černá, zlatá a červená. Lépe vybavený iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max bude dostupný ve čtyřech odstínech – grafitová, stříbrná, zlatá a modrá (Sierra Blue)

Všechny představené iPhony konečně dostali Face ID modul, který je v porovnání s předchozí generací o 20 % menší a tím pádem nezabírá tolik plochy. Bravo Apple!

A15 Bionic: nejrychlejší procesor na světě

Srdcem letošních novinek se stal čipset A15 Bionic. Na tomto malém kousku křemíku se nachází 15 miliard tranzistorů. Výpočetní operace obstarává šestijádrový procesor, kterému je k ruce čtyřjádrová grafika (pět jader v případě iPhonu 13 Pro) a řada dalších koprocesorů pro zpracování strojového učení či rozšířené reality. Celý čipset pak zvládne obsloužit 15,8 miliard operací za vteřinu. Právem tak jde o vůbec nejvýkonnější procesor, který můžete ve smartphonu dostat.

Řada iPhone 13 Pro pak dostala navíc do vínku technologii ProMotion, respektive displej s 120Hz obnovovací frekvencí. Stejně jako v případě iPadu Pro, také iPhone si dynamicky upravuje obnovovací frekvenci v závislosti na tom, co zrovna děláte. Kromě plynulejšího pohybu, například při procházení webu, to může za určitých okolností prodloužit také výdrž baterie, jelikož displej umí pracovat pouze s 10Hz obnovovací frekvencí. 

Fotoaparáty opět v hlavní roli

Stejně jako v předešlých letech, také letos se Apple nejvíce soustředil na fotoaparát. Základní iPhone 13 dostal duální optiku s 12Mpx snímači. Hlavní (široký) objektiv má světelnost f/1.6, ultra široký objektiv má světelnost f/2.4, z čehož lze snadno usoudit, že se můžeme spolehnout na prvotřídní výsledky za většiny světelných podmínek.

Pokud však patříte mezi milovníky mobilní fotografie, tak nejlepší volbou bude iPhone 13 Pro či ještě lépe iPhone 13 Pro Max. Tato dvojice dostala do vínku tři objektivy osazené zbrusu novými snímači.  Klíčovou roli zde ovšem hraje technologie Smart HDR 4 využívající naplno výhod nového čipsetu a strojového učení. V kombinaci s obrazovými daty mají z iPhonu 13 Pro vycházet ty nejlepší snímky, jaké lze s mobilním telefonem pořídit.

iPhone 13 Pro Max může směle aspirovat na titul nejlepšího fotomobilu současnosti

Obdobný scénář se týká kamery, která nově disponuje režimem Cinematic mode. V podstatě jde o obdobu portrétového režimu, který lze nově aplikovat při záznamu videa. Na demo ukázkách to působilo opravdu atraktivně, ovšem klíčové budou až reálné zkušenosti z běžného provozu. Cinematic mode bude primárně fungovat automaticky, nicméně ostřený objekt půjde vybrat také ručně, což je rozhodně dobrá zpráva.

Všechny představené iPhony se chlubí o něco delší výdrží, za kterou pravděpodobně může úspornější procesor a lepší správa napájení. Zájemci o iPhone 13 budou moci vybírat ze tří paměťových variant – 128, 256 a 512 GB. Dražší iPhone 13 si pak budete moci pořídit až s kapacitou 1 TB. 

iPhone 13 a iPhone 13 Pro: ceny & dostupnost

Předobjednávky na iPhone 13 a iPhone 13 Pro Max startují již tento pátek 17. září v 14:00 SEČ. V prodeji pak budou obě novinky od 24. září. Nejlevněji iPhone 13 mini startuje na částce 19 990 Kč, iPhone 13 má základní cenovku 22 990 korun. O poznání dráž pak vyjde iPhone 13 Pro, který v 128GB verzi přijde na 28 990 Kč, za iPhone 13 Pro Max se stejnou pamětí si Apple říká 31 990 korun.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button