Novinky

Apple před Brazilci neobstál. iPhone 12 zde bude prodávat i s adaptérem v krabici

Rodina iPhone 12 je vůbec první, kterou Apple prodává se značně osekaným příslušenstvím. V krabici se kromě aktuálních vlajkových lodí nachází už jen kabel a návod. Adaptér do zásuvky a sluchátka Apple ze seznamu příslušenství vyškrtnul. Leda že byste si nový iPhone 12 či iPhone 12 Pro zakoupili ve Francii. Zde totiž Apple kvůli místním zákonům musí smartphony prodávat se sluchátky. Francouzské zákony prodejcům mobilních telefonů nařizují dodávat s nimi v balení také zařízení pro handsfree, aby měli uživatelé možnost vyhnout se elektromagnetickému záření. Výrobci toto nařízení řeší právě přibalením sluchátek.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Nyní se k zemím s výjimkou přidává také Brazílie, respektive její spolkový stát Sao Paulo. Zde lidé najdou v krabici společně s iPhonem i adaptér. Apple se musel podřídit organizaci Procon-SP, která v nejlidnatějším brazilském státě působí jako agentura pro ochranu spotřebitele. Apple ji v říjnu požádal o povolení prodávat své telefony bez adaptéru. Americká společnost ovšem nedokázala doložit, že omezení obsahu balení nebude mít negativní dopad pro spotřebitele. Apple také nezvládl prokázat, že tento krok vede k větší ochraně životního prostředí.

Apple v tichosti přidal podporu FaceTime videohovorů v 1080p také pro starší iPhony. Má to ale jeden háček

Apple v řízení argumentoval tím, že většina jeho uživatelů už vhodný adaptér doma má a jeho vyškrtnutí ze seznamu příslušenství pomůže snížit uhlíkovou stopu. Procon-SP se ovšem s tímto vysvětlením nespokojil. Adaptér je totiž správné fungování zařízení nezbytný, a proto by podle Brazilců měl být v balení vždy. Apple navíc neodkázal zaručit, že uživatelé, kteří budou iPhone nabíjet nabíječkou od výrobce třetích stran, dostanou stejnou zákaznickou péči. Zkrátka pokud někdo zničí iPhone tím, že jej bude nabíjet skrze vadný adaptér, spravedlnosti se u Applu nedomůže. Ač se rozhodnutí týká pouze státu Sao Paulu, není vyloučeno, že zanedlouho začne platit pro celou zemi.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button