Novinky

Apple Pay českým bankám přivádí nové klienty. Applu však musí odvádět miliony korun

V Česku už od února letošního roku funguje platební služba Apple Pay. Jednoduché placení iPhonem nebo chytrými hodinkami se stalo rychle velmi populární. Podpora Apple Pay se navíc pro české banky ukázala jako výhodný krok. Všechny finanční domy, které placení iPhonem umožnily, už v první den totiž hlásily příliv nových klientů. Jedná se o Air Bank, Českou Spořitelnu, Monetu a mBank. Apple Pay mohou využívat také držitelé platebních karet od společnosti Twisto. 

Odliv klientů probíhal převážně z řad lidí, kteří do té doby používali ČSOB. Tato banka sice patří mezi jednoznačně největší české banky, ale zavedení Apple Pay nepochopitelně plánuje až na konci letošního roku. Získaná data ukazují, že zavedení Apple Pay se bankám skutečně vyplácí. Novinka nejen, že láká nové klienty, ale také ty stávající nutí ke zvýšené aktivitě. Mluvčí Monety například uvedl, že klienti platí telefonem nebo hodinkami průměrně dvakrát intenzivněji než klasickou kartou. Banky, které se rozhodly Apple Pay podporovat, však musí počítat také s novými náklady. 

Apple má dluh u Samsungu. Splatí ho odběrem OLED panelů?

Apple si totiž za každou transakcí provedenou prostřednictvím Apple Pay účtuje poplatek. Stejně tak musí banky odvádět provize za každou spárovanou kartu. Nejčastější odhady hovoří o tom, že výše poplatku se pohybuje mezi 0,15 – 0,2 procenty z objemu transakce. Například z částky 318 milionů, které klienti Komerční banky zaplatili skrze Apple Pay za první dva měsíce provozu, musela banka Applu odvést okolo 600 tisíc korun. Stále se tak vzhledem ke zvýšenému zájmu klientů jedná o částku, která je pro banky zanedbatelná. Pro Apple však celosvětově znamená příslib slušných příjmů. 

Zdroj
Lidovky
Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close