Novinky

Apple v ostrém provozu testuje svůj software pro samořídící auta

Před několika dny vyšlo najevo, že s vývojem samořídícího vozidla Applu to zase tak růžové není. Zdroj obeznámený se situací uvnitř společnosti totiž prohlásil, že výrobce iPhonu je ve vývoji inteligentního auta zhruba ve stejném době, kde byl Google před třemi lety. To ovšem neznamená, že v Applu svou snahu proniknout do nově rodícího se odvětví automobilového průmyslu vzdávají.

Aktuálně se po Sillicon Valley pohybují tři hybridní Lexusy, jejichž vlastníkem je Apple. Ty jsou vybaveny výsledky prozatímního vývoje kalifornské společnosti v oblasti autonomních automobilů. Lexusy jsou prošpikovány senzory a radary, které snímají okolí. Nyní si jedna ze čtenářek webu Macrumors všimla, že se kolem ústředí Applu pravidelně pohybují hybridní auta s nezvyklým radarem na střeše. Údajně se má jezdat o takzvané Lidary, které dokáží vytvářet 3D mapy. Díky těm se pak software vyvíjený Applem učí, jak se pohybovat v provozu.

Vzhledem k tomu, že Apple do závodu o stvoření chytrého auta vstoupil relativně pozdě a loni navíc zcela pozměnil svůj záměr, potýkají se zatím vyvíjené technologie s nemalými problémy. Testovací Lexusy mají údajně problém například v pracemi na silnici, které matou jeho systém. Potíže způsobuje také jízda proti slunci, kdy kamery nemohou správně přečíst dopravní značky.

Apple ovšem není jedinou společností, která při vývoji samořídícího vozu trpí porodními bolestmi. Například nedávno vyšlo najevo, že vozidla Uberu, jehož vizí je flotila robotických taxíků, mají v testovacím provozu amerických měst značné problémy. Pro software je totiž velmi složité pracovat v prostoru, kde se pohybují vozy řízeny lidskou posádkou. Člověk je totiž na rozdíl od dalšího stroje pro algoritmy auta stále velmi nepředvídatelný.

“Apple je ve vývoji auta v bodě, kde byl Google v roce 2014,” říká tajemný zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button