Novinky

Apple oficiálně vydal iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a další nové systémy: radost udělají i ty nejmenší vylepšení

Rok se s rokem sešel a všichni fanoušci Applu se dnes dočkali vydání nových operačních systémů pro jejich jablečná zařízení. Jmenovitě Apple dnes vydal iOS 15, iPadOS 15, watchOS 15, tvOS 15 a nový operační systém pro HomePody. MacOS s číslovkou 12 se již tradičně dočkáme až později na podzim. Seznam podporovaných zařízení naleznete zde. Některé z operačních systémů jsem testoval již od první beta verze a dnes vám ukážu, jakých novinek jsme se letos dočkali.

Notifikace: elegance & praktičnost

Čeho si pravděpodobně ihned po nainstalování iOS 15 všimnete, budou přepracované notifikace. Jednotlivé bannery jsou nyní užší a pro větší přehlednost disponují velkou ikonou aplikace, která vám notifikaci posílá. Užší banner uvítáte hlavně v prostředí systému, kdy banner tolik nezasahuje do obsahu a tím pádem vás tolik neruší při práci. Příjemným vylepšením je Plánovaný souhrn, který pohltí všechny notifikace, které vás obtěžují. Já si třeba nastavil, že mi souhrn může chodit 3x denně a jsou v něm aplikace, které nechci aby mě otravovaly svými zvuky, ale zároveň je chci vidět v oznamovacím centru.

Soustředění: profily, které známe už z dob Nokie

Pokud jste někdy v minulosti patřili mezi uživatele mobilních telefonů Nokia se systémem Symbian, určitě si vzpomenete i na Profily, které ovládaly vyzvánění a vibrace telefonu. Nové operační systémy nám přináší něco obdobného, ale samozřejmě na mnohem vyšší úrovni. Pro jednotlivé režimy je možné nastavit jednotlivé aplikace a uživatele, kteří projdou jakýmsi sítem a mohou vás “otravovat” notifikací. Jednoznačně přínosnou novinkou je možnost pro jednotlivé profily vybrat jednotlivé plochy. Každý profil tedy může mít svou domovskou stránku s odlišnými ikonami a widgety. Velkou výhodou je možnost propisování profilů skrze všechny vaše zařízení s nainstalovaných novým systémem.

Safari: nějakou chvilku vám zabere, než si zvyknete

Internetový prohlížeč Safari totiž prošel dost razantní proměnou. Vyhledávací řádek se přesunul na spodní stranu, což jednoznačně uvítají uživatelé větších iPhonů. Přejetím po vyhledávacím řádku do stran se můžete přepínat mezi jednotlivými otevřenými záložkami. Potažením nahoru pak otevřete všechny otevřené záložky, které jsou nyní krásně přehledné.

Počasí & Mapy: nové ikony, redesign a více obsahu

Počasí a Mapy jsou snad jediné aplikace v iOS a iPadOS 15, které se dočkali nových ikon. Počasí se dočkalo proměny kompletní a je opět o velký krok vpřed na své cestě za použitelností.

Mapy nyní umí naplánovat vaši cestu do cílové destinace podle času příjezdu na dané místo. Dalších vylepšení se bohužel v České republice (zatím) nedočkáme.

Poznámky, Připomínky, Budík & Kalendář: celá kancelář ve vaší kapse

Určitě si vzpomenete, že v předešlých systémech se dost řešilo, jakých způsobem se dá zadávat datum a čas při přidávání nové události do kalendáře, připomínky, nebo budíku. Rolovací kolečka, nebo klávesnice? iOS 15 přináší řešení pro všechny. Zadávat čas a datum je možné oběma způsoby. Do vašich připomínek a poznámek bude nyní možné přidávat tzv. Tagy, které budou vaše myšlenkové pochody řadit do kategorií, podle kterých je budete moci později vyhledávat. Další maličkost, kterou uvítají určitě všichni uživatelé se týká budíku. Pokud jsme na iOS 14 chtěli upravit čas již existujícího budíku, museli jsme kliknout na Upravit a pak vybrat daný budík. iOS 15 nás osvobozuje od naprosto zbytečného klikání na tlačítko Upravit. 

Konec zapomenutým předmětům

Apple myslí i na nás zapomětlivé uživatele. Do své aplikace Find My, neboli Najít, přidal možnost oznámení při odchodu od nějakého předmětu, u kterého máte AirTag.

iPad plný widgetů

Novinka, která měla být uvedena již s příchodem iPadOS 14, nikoliv až o rok později s iPadOS 15. Všichni majitelé iPadů si nyní mohou dávat své oblíbené widgety kam jen budou chtít. Celá pracovní plocha je nyní k dispozici a můžeme tak kombinovat ikony a widgety stejně jako na iPhonu. Aplikace, které pak budeme chtít schovat najdeme v Knihovně aplikací, kterou stejně tak už rok známe ze svých iPhonů.

Zdroj: Apple.com

Zprávy: Nebyla by aktualizace bez nových smajlíků

Do aplikace Zprávy také přibyly nové vylepšení. To za mě asi nejlepší je nové zobrazení fotek v konverzaci. Určitě znáte případ, když vám někdo pošle x fotek a vy musíte listovat konverzací nahoru a dolu. Nyní se fotky shromáždí do jednoho “balíku” a můžete v nich listovat přímo v konverzaci.

Samozřejmostí jsou také nové Memoji.

Novinek v nových operačních systémech je každopádně nespočet, snažil jsem se vybrat ty nejdůležitější z nich. Pokud objevíte nějakou další fajn novinku, určitě se neváhejte podělit v diskuzi pod článkem.

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button