Novinky

Apple na základě protestů v Číně omezuje funkci AirDrop

Většina z vás určitě funkci AirDrop zná a využívá. Svůj debut měla v roce 2013 při představení iOS7. Tato funkce vám umožní rychlou výměnu souborů jako fotky, videa či dokumenty v různých formátech s lidmi, které máte uložené v kontaktech nebo i s cizími lidmi v okolí, kteří mají tuto funkci zapnutou a chcete si poslat mezi s sebou třeba jen snímky z dovolené.

Cupertinská společnost ale omezila funkci sdílení souborů přes AirDrop na iPhonech v Číně poté, co AirDrop využívali demonstranti k šíření obrázků a hesel proti Si Ťin-Pchingovi a čínské vládě dalším majitelům iPhonů v okolí. Nejnovější verze iOS 16.1.1. vydaná tuto středu omezuje pro čínský trh možnost zapnutí viditelnosti, tedy možnosti přijímat soubory od cizích osob pouze na 10 minut. Po uplynutí této doby se systém vrátí do režimu, kdy lze soubory přijímat pouze od uložených kontaktů. To znamená, že jednotlivci nebudou moci získat soubory skrze AirDrop od cizích osob.

Protivládní hesla posílána přes AirDrop se objevila minulý měsíc při protestech v Pekingu před klíčovým zasedáním komunistické strany. Další během prodemokratických protestů v Hongkongu, kde jej aktivisté používali k šíření svých politických názorů.

Co na to Apple?

Apple se k tomuto kroku, proč změnu zavedl pouze v Číně nevyjádřil, ale uvedl, že v nadcházejícím roce plánuje globálně zavést nové nastavení pro funkci AirDrop. Cílem je zmírnit nežádoucí sdílení souborů. Kalifornský výrobce byl v minulosti kritizován za to, že provedl změny v některých funkcích iPhonu, aby uklidnil čínskou vládu. Jako třeba, když skryl emotikony Tchajwanské vlajky pro uživatele v Hong Kongu a Macau nebo odstranil aplikace pro VPN, které se běžně používají k obcházení internetového firewallu v zemi. A také některé služby jsou v Číně úplně nedostupné, jako třeba Apple TV+, iTunes Store, placené podcasty, Apple Knihy a Apple Arcade.

foto: vlastní

Funkce AirDrop je ale kontroverzní již od samého začátku, protože byla také nevhodně používána po celém světě. V minulosti se objevilo několik zpráv o zpožděných nebo zrušených letech kvůli tomu, že cestující v letadle posílali falešné teroristické hrozby nebo různé nevhodné obrázky ostatním lidem na palubě.

Máte taky podobnou zkušenost nebo AirDrop zapínáte pouze když chcete soubory přijmout či odeslat? Jak tuto situaci vnímáte vy. Dejte nám vědět v diskuzi. 

Zdroj
Bloomberg

Patrik Sláma

Obyčejný chlap, co má rád moderní technologie, komiksy, elektronickou hudbu, cestování, přírodu a zvířata.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button