AktualityNovinky

Apple na každém prodaném iPhonu 6s Plus vydělává 513 dolarů

Podle analýzy firmy IHS Technology činí výrobní náklady na každý sestavený iPhone 6s 211 dolarů, respektive 236 dolarů v případě většího modelu 6s Plus. Při hrubém přepočtu se tedy jedná o 5 500 Kč. Při koncové ceně 749 dolarů si tak můžeme jednoduše spočítat, že zisk Applu z každého vyrobeného iPhonu je něco málo přes pět set dolarů. Podle IHS Technology je na celém telefonu zdaleka nejdražším komponentem displej s technologií 3D Touch. Ten má údajně stát 52 dolarů. Pomyslné druhé místo potom zabírá procesor A9 s cenou 22$. Stejně stojí také set obou kamer. Zajímavá je také cena akumulátoru, tu Apple nakupuje za 4 dolary. Tedy asi za čtyři krát nižší cenu, než jakou za ni platíme my na pultech obchodů.

screen-shot-2015-09-29-at-3-11-26-pm

Zajímavým kontrastem je srovnání s konkurenčním výrobcem LG. Tato Jihokorejská společnost totiž na jednom prodaném telefonu vydělává pouze jeden cent. Pro férovost je ale nutno uvést, že zisk v případě LG je již konečný a jsou v něm započítány veškeré náklady. Na druhou stranu 513 dolarů ve prospěch Applu udává pouze výrobní cenu samotného telefonu. Pokud bychom od tohoto čísla odečetli ještě náklady na výzkum, administrativu, logistiku nebo skladování, částka by byla o poznání nižší. I tak je ale zisk 12 000 korun na jednom telefonu působivý.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button