Novinky

Počítače Mac vůbec poprvé zasáhl nebezpečný malware

Podle agentury Reuters zasáhla počítače běžící na operačním systému OS X poměrně nebezpečná forma malwaru. Konkrétně se jednalo o Mac, který bych tento víkend nakažen takzvaným ransomwarem, tedy formou škodlivého softwaru, který zablokuje přístup k počítači. Přičemž obvykle se infikované zařízení neodblokuje, pokud není hackerům zaplacena požadovaná částka.

ransomwareIlustrační obrázek

Zpráva je významná zejména z toho hlediska, že až doposud byly těmito viry infikovány téměř výhradně počítače běžící na systémech Microsoftu. Nyní to však vypadá, že hrozba škodlivých malwarů se přesunula také na Mac, který podobným útok zatím odolával. Škodlivý software se údajně jmenuje KeRanger a po nakažení mu trvá až tři dny, než se aktivuje.

Mluvčí Applu sdělil serveru Tech Insider, že společnost již stáhla certifikát, který chod tohoto malwaru umožňoval. Hrozba nakažení dalších počítačů by tak už neměla být aktuální.

Ransomware se údajně objevil v aplikaci na správu torrentů Transmission, pokud tak máte tento program nainstalovaný na svém Macu, doporučuje jeho vývojář upgradovat si aplikaci na nejnovější verzi 2.92, která rizika nákazy už napravila.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button