NovinkyZ historie Apple

Jablečné výročí: Před 10 lety dodal Apple poslední Mac s CRT obrazovkou

Před několika dny uběhlo devět let od chvíle, kdy se na pulty obchodů dostal úplně první iPhone, který během následujících let zcela proměnil mobilní průmysl. Dnes si však Apple připomíná jiné a pro počítačovou historii minimálně zajímavé výročí. Pátý červencový den roku 2006 totiž kalifonský výrobce dodal na trh svůj poslední Mac s klasickou CRT obrazovkou a definitivně se tak rozloučil s čtvrt století trvajícím standardem.

emac

 

 eMac

Už tehdy se jednalo o low-costový model určený zejména pro školy a jiné vzdělávací instituce, tomu napovídal také název počítače. Jablečný přístroj se totiž prodával pod názvem eMac, kde písmeno „e“ označuje education, tedy vzdělávání. Počítače s tradičním předponou „i“ byly už v té době vybaveny LCD monitorem. Kdo si tedy nemohl dovolit dražší Mac, musel se ještě před 10 lety smířit s obrazovkou počítače zabírající podstatnou část šířky stolu a to i přesto, že už v roce 2006 nebyl LCD monitor ničím výjimečným. Jeho cena však byla pochopitelně podstatě vyšší.

Imac17pouces

iMac s LCD monitorem z roku 2006

Prvím počítačem, který Apple expedoval s klasickým typem monitoru byl v roce 1980 model Apple III, který nabídl obrazovku s dnes úsměvně působícím rozlišením 12 palců, což je podobná hodnota, jakou bychom v současné době našli u většího iPadu Pro.

Pokud náhodou k majitelům jednoho z posledních Maců s CRT obrazovkou patříte, a právě vás napadlo, že jablečný počítač s archaickou obrazovkou by v dnešních dnech mohl být historickým kouskem se zajímavou hodnotou, musíme vás zklamat. Funkční Mac z období kolem roku 2006 se dá dnes pořídit za zhruba 100 dolarů, v přepočtu tedy asi 2400 korun.

 

Štítky

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Asi by stálo za to uvést že to byl určitě eMac. Protože fotka iMacka může nezasvěcence klamat.

    1. Díky za trefnou připomínku. Informaci o názvu jsem doplnil a vyměnil jsem obrázky.

Close