Apple má o budoucnosti iPhonu jasno, chce displej s nulovými rámečky. Má to ovšem jeden háček
Pro výrobce chytrých telefonů je stále složitější přicházet s něčím novým. Marketingová lákadla se v posledních letech smrskla téměř výhradně na čím dál pokročilejší fotoaparáty. A to si řekněme zcela na rovinu, že přestává na uživatele fungovat. Je zároveň veřejným tajemstvím, že Apple to hodlá v následujících letech opět hrát více na design a emoce s tím spojené.
Apple se již několik let v řadě snaží dělat iPhone se stále tenčími rámečky kolem displeje. Podle neoficiálních zdrojů mají v Cupertinu nastavený cíl do podoby zcela bezrámečkového zobrazovače. Za tímto účelem byla navázána úzká spolupráce s divizemi společností Samsung Display a LG Display. Možná vás nyní napadlo, v čem je problém, když na trhu již delší dobu existují smartphony s různě zakřivenými displeji. Jde o to, že Apple si přeje zachovat efekt plochého displeje s ostrými hranami, na které by šlo přenést zobrazení dalšího obsahu.
Jelikož se ale jedná o technologii, kterou zatím nikdo nenabízí, provází její vývoj řada komplikaci. Zdroje z řad zasvěcených osob tvrdí, že jak Samsung tak i LG musí přizpůsobit hned několik různých technologií. Jmenovitě jde o TFE (Thin Film Encapsulation) pro ochranu OLED panelů před vlivem okolního prostředí a OCA (Optical Clear Adhesive) pro lepení transparentních fólií kolem zakřivených okrajů. Důležité jsou také další aspekty, jako například zachování dostatečných prostorů pro antény iPhonu.
Jako nejvíce problematický se aktuálně jeví vývoj OCA, jelikož současná řešení trpí určitým typem zkreslení obrazu. Inženýři se také musí popasovat s odolností okrajů, které jsou náchylné na mechanické poškození. Apple původně počítal s tím, že iPhone s displejem bez rámečků začne vyrábět nejpozději v roce 2026, ovšem současná situace naznačuje, že nad tímto časovým plánem visí otazník. Samotná technologie není ani zdaleka připravena na masovou produkci a mezi výrobci nadále probíhají žhavá jednání. Podle všeho se tedy musíme smířit s tím, že implementace takzvané “zero-bezel“ technologie se odehraje o něco později.