Novinky

Apple jako modla i kat všech dodavatelů. Kdo stojí za výrobou komponentů pro iPhone X?

Apple svým první iPhonem v roce 2007 způsobil doslova revoluci v mobilních zařízeních. Do té doby nevídané ovládání jen pomocí dotyků prstů a gest působilo jako čisté zjevení mezi tehdejšími telefony. Stoupající obliba smartphonů kalifornského výrobce s sebou ale nese také problémy s výrobou. Volba správného dodavatele při takto obrovském množství objednávek je tak rok od roku stále důležitější.

Největší množství komponent pro iPhony pochází z Asie

Z poslední analýzy japonského akciového indexu Nikkei je zřejmé, že 70% všech dodavatelů Applu tvoří asijské společnosti. Například nejnovější iPhone X je poskládaný převážně z komponentů z Taiwanu, Japonska, Číny nebo Jižní Korei. Firmy mezi sebou doslova válčí o každou zakázku pro velké společnosti. Přitom, být dodavatel známého kalifornského giganta není nic jednoduchého. Své by o tom mohla vyprávět i Taiwanská firma Wintek. Ta v roce 2015 zbankrotovala po obrovských investicích do výroby dotykových vrstev o které Apple nakonec neměl zájem. Nejúspěšnější společnost poslední dekády zkrátka zvolila jiného dodavatele. Na druhou stranu, společnost TSMC, která vyrábí pro iPhony již pěknou řádku let procesory, je, jak se říká, za vodou. Pokud tedy dodrží stanovenou produkci i v následujících letech, na malé množství zakázek si jistě stěžovat nebude.

Apple podporuje malé technologické společnosti. Rozdá jim více než miliardu dolarů

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button