Novinky

Apple hodlá u MacBooků zkrátit výdrž na jedno nabití. Chce tím prodloužit životní cyklus akumulátorů

Další plánována aktualizace macOS Catalina 10.15.5 přinese zajímavou novinku, jejíž smyslem je prodloužit životnost baterie. Apple tuto funkci nazývá Battery Health Management a dostupná bude na každém MacBooku disponujícím Thunderbolt 3 rozhraním.

A jak to bude fungovat v praxi? Funkce pro správu baterie je navržena tak, aby zpomalila proces chemického stárnutí akumulátoru. Toho je docíleno sledování teplotní historie a vzorců spojených s nabíjecími rutinami. Na základě shromážděných dat pak může dojít k regulaci maximální úrovně nabití. Jednoduše řečeno, systém může nastavit limit maximálního nabití akumulátoru pod hodnotu 100 %. V podstatě jde o obdobu funkce optimalizovaného nabíjení, která je již nějakou dobu dostupná v iOS.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Ti bystřejší z váš už tuší, že tato funkce sice prodlouží životní cyklus akumulátoru, ovšem učiní tak na úkor výdrže na jedno nabití. V Applu si pochopitelně uvědomují, že ne všem uživatelům může tato novinka vyhovovat a proto bude možné funkci v nastavení vypnout.

Po uvolněním finálního sestavení macOS 10.15.5 bude zajímavé sledovat, jak tato funkce bude fungovat v praxi. Pokud by systém zasahoval do úrovně maximálního nabití akumulátoru až příliš agresivně, pravděpodobně by to příliš uživatelů nepotěšilo. Jestli ovšem půjde o citlivě nastavenou záležitost, nevidíme v tom žádný problém. Přeci jen výměna akumulátoru v MacBoocích není levnou záležitostí, tudíž i sebemenší prodloužení její životnosti lze brát za vítaný benefit.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button