Články

Jak funguje optimalizované nabíjení na iPhonech s iOS 13 a k čemu je tato funkce dobrá?

Apple se v poslední době začíná čím dál více soustředit na baterie ve svých produktech, které jsou obecně považovány za nejslabší článek veškeré elektroniky. Za tímto účelem integroval do iPhonu 11 a iPhonu 11 Pro inovovaný systém správy napájení, který staví na elementech softwarového i hardwarového rázu. Zkrátka ovšem nepřijdou ani majitelé všech starších iPhonů, které se dočkaly aktualizace na iOS 13. V nabídce nastavení totiž přibyla nová funkce, kterou Apple pojmenoval Optimalizované nabíjení baterie.

iPhone 11 Pro

Všechny modely iPhonů používají lithium-iontové (Li-Ion) baterie, které časem stárnou a přirozeně ztrácí své původní vlastnosti. V důsledku narůstajícího počtu nabíjecích cyklů se snižuje kapacita, což se projevuje na kratší výdrži smartphonu. Vliv na kondici akumulátoru má také samotný způsob nabíjení.

Většina uživatelů k nabíjení přistupuje tak, že večer iPhone připojí k nabíječce, od níž ho odpojí druhý den ráno. Tento přístup však není optimální a do jisté míry má vliv na kondici integrovaného akumulátoru.

Optimalizované nabíjení baterie v iOS 13

Apple proto přišel s jednoduchou, ale zároveň i velmi efektivní pomocí v podobě optimalizovaného nabíjení. Celé to funguje tak, že jakmile tuto funkci aktivujete, iPhone nějaký čas sleduje vaše rutinní návyky spojené s nabíjením. 

Pokud například vstáváte každý den v sedm hodin ráno, iPhone si tento čas zapamatuje a podle toho upraví napájecí režim. Jakmile ho tedy připojíte k nabíječce, baterie se nabije na 80 procent. Nabití do plné kapacity se následně aktivuje až tehdy, aby to vyšlo přesně na váš ranní budíček. Tím se Applu podařilo minimalizovat dobu, v níž je baterie nabitá na 100 %, což jí z podstaty použité technologie vůbec nesvědčí.

Optimalizované nabíjení baterie je ve výchozím stavu zapnuto u všech iPhonů s nainstalovaným iOS 13. Pokud ovšem pozorujete, že telefon se chová stejně jako předtím, netřeba panikařit. Proces učení vašich návyků může trvat i několik týdnů, během nichž systém sbírá potřebná data.

Funkce optimalizovaného nabíjení je sice užitečným pomocníkem, ovšem ne vždy se její přítomnost hodí. K její deaktivaci pak stačí pouze přejít do Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie a zde funkci vypnout.

Apple také myslel na situace, kdy optimalizované nabíjení nechcete vypnout, ale zároveň si přejete jednorázově urychlit nabití akumulátoru. V tomto případě stačí na zamykací obrazovce podržet prst na notifikaci oznamující optimalizované nabíjení a potvrdit jeho pokračování. Plán optimalizovaného nabíjení baterie bude pokračovat následující den.

Co říkáte na novou funkci optimalizovaného nabíjení v iOS 13 a máte ji na svém iPhonu zapnutou? Dejte nám vědět v diskuzi pod tímto článkem.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close