Novinky

Apple musí v Irsku doplatit 351 miliard korun za krácení daní

Už nějakou dobu probíhá za nepříliš velkého zájmu médií spor mezi Applem a evropskou komisí, podle které jablečný gigant celé léta zcela úmyslně zkátil daně, které měly z prodejů na sterém kontinentu připadnout Irsku. Vzhledem k masivním prodejům Apple výrobků se částka o kterou byly daně zkráceny měla podle EU vyšplhat do výše několika miliard dolarů.

V minulých dnech pak vyšetřovací komise dospěla k závěru, který vedení Applu příliš nepotěšil. Firma Tima Cooka totiž bude muset na daních zpětně doplatit 13 miliard eur (351 miliard korun).

apple-ceo-tim-cook-written-apology

Celý připad začal v Irsku, kde má americká společnost svou evropskou centrálu. Právě s irskou vládou si pak Apple domluvil královsky výhodné podmínky, kdy daň, kterou měl výrobce iPhonů do tamního rozpočtu odvádět, nebyla standardních 12,5 procent, ale pouze dvě procenta. Celých 13 miliard eur, si tak nenárokuje celá Evropa, ale má je dostat pouze Irsko.

Na masivní pokutu, která by představovala platební problém i pro tak bohatou společnost jako je Apple, reagoval v otevřeném dopise určeném evropské komisi Tim Cook. Ten na stránkách Apple.com napsal, že se nejednalo o podvod, ale o výhodnou dohodu s irskou vládou, která usilovala o to, aby Apple svou evropskou centrálu umístil právě zde. Podle Cooka bude mít pokuta dopad na celé evropské podnikání. Jablečný šéf pak rozhodnutí evropské komise označil za zbytečné vměšování do záležitostí irské vlády. Cook navíc podotkl, že i přes velmi výhodnou daňovou sazbu je Apple největším daňovým plátcem v Irsku.

Zdroj

Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close