Novinky

Apple drží klíčový patent. Odhaluje, jak budou vypadat budoucí generace MacBooku bez klasické klávesnice

Americký úřad pro patenty a ochranné známky udělil společnosti Apple patent na MacBook se dvěma displeji. Jedna z obrazovek mám přitom nahradit tradiční klávesnici a zároveň posloužit také jako bezdrátová nabíječka. Jak uvádí web PatentlyApple, patent byl předložen před třemi lety, ovšem Applu byl přiznán teprve nedávno.

Pokud se Apple rozhodne v dohledné době využít popisovaný koncept, půjde o radikální způsob, jakým se zbaví tradiční klávesnice, která patří mezi těžko postradatelnou součást každého notebooku. Patent zmiňuje, že dotyková plocha může zobrazovat klávesnici v tradičním rozložení. Na vyžádání ji však půjde proměnit například na herní gamepad, případně se zobrazí pokročilé nástroje na obsluhu konkrétní aplikace. Typicky by mohlo jít o editační rozhraní pro práci s fotkami, videem či grafikou.

Apple také dodává, že dotyková plocha bude podporovat stejná gesta, jako známe z iOS a iPadOS. Popisované zařízení má disponovat biometrickými senzory, což nepřímo naznačuje přítomnost Face ID. Atraktivně pak zní integrace bezdrátové nabíječky, díky níž by šlo skrze MacBook bezdrátově nabíjet například iPhone či AirPods.

Foto: PatentlyApple

Ačkoli patent působí opravdu futuristickým dojmem, již nyní podobná zařízení existují. Jako první začala s konceptem dvou displejů koketovat společnost Lenovo, ovšem všechny její pokusy nezaznamenaly do dnešní doby většího úspěchu. Při používání virtuální klávesnice totiž představuje největší problém zpětná vazba, která z principu nemůže ani zdaleka dosahovat pocitu ze stlačení mechanického spínače. 

Na druhou stranu Apple má bohaté zkušenosti s haptickými vrstvami, které umí citlivě reagovat na tlak. Pokud by do systému navíc zapojil pokročilejší formy vibračních jednotek Taptic Engine, teoreticky by tím mohl tuto překážku z velké části vyřešit. To se však bavíme v úrovni čistě teoretické roviny, která má hodně daleko do reálného nasazení. Zmiňovaný patent však jasně naznačuje, jakým směrem se Apple hodlá v budoucnu vydat a jak budou vypadat jeho přenosné počítače.

Co říkáte na představu o MacBooku bez mechanické klávesnice? Měli byste zájem o takový počítač? Dejte nám vědět svůj názor v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button