Novinky

Apple chce letos představit univerzální aplikace pro iOS, které půjde spustit také na Macu

Zatímco poslední zprávy naznačují, že u další verze iOS bude upřednostněn důraz na stabilitu a výkon, prostor pro novinky se přesto najde. Alespoň to tvrdí aktuální únik informací, podle nichž Apple vytáhne jedno zásadní eso z rukávu. Spekulace se opírá o údajné prohlášení softwarového inženýra Applu Craiga Federighiho, který na interní poradě se zaměstnanci prozradil plány pro nejbližší období.

Cílem softwarového oddělení je vytvoření zbrusu nových nástrojů určených pro vývoj aplikací. Vývojáři třetích stran dostanou díky nim možnost vytvářet univerzální aplikace, které půjde spustit a ovládat na dotykový zařízeních s operačním systémem iOS a macOS, kde vládne myš a trackpad. Pokud je vám na této věci něco povědomého, tušíte správně. Se stejnou myšlenkou vyrukoval před několika lety také Microsoft. V praxi se ovšem střetl s absolutním nezájem, což nepřímo pohřbilo také jeho mobilní platformu.

iOS 12 se ponese v duchu lepší stability systému. Zásadnější změny chystá Apple až na příští rok

Jakkoli se může představa univerzálních aplikacích jevit jako báječný nápad, pro Apple to bude znamenat poměrně riskantní krok. Za zdmi hlavního sídla se sice nachází ty nejlepší mozky na planetě, nicméně obecná problematika univerzálních aplikací může kalifornské společnosti zlomit vaz. Produkty s logem nakousnutého jablka jsou proslulé svou bravurní optimalizací hardwaru a softwaru. Pokud by úpravy obou platforem vedly k byť sebemenšímu narušení této vlastnosti, v praxi by utrpěly všechny části ekosystému.

iOS 12 se ponese v duchu lepší stability systému. Zásadnější změny chystá Apple až na příští rok

Je tedy otázkou, zda uveřejněné informace nepřínáší jen částečnou pravdu. Jak bude v podání Applu vypadat přiblížení mobilního a desktopového světa, je tedy alespoň prozatím otázkou na křišťálovou kouli. Bude tedy nesmírně zajímavé sledovat, jak se kalifornský gigant s univerzálními aplikacemi popere a zda sklidí od uživatelů ovace či kritiku.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button