Novinky

Apple se brzy stane první bilionovou společností. Obrovský potenciál skrývají služby

Společnost Apple drží už několik posledních let pozici nejhodnotnější firmy světa. Momentálně mají jeho akcie celkovou hodnotu 874 miliard dolarů, což je o 100 miliard více, než činí valuace druhého Googlu. Tomu s 690 miliardami dolarů šlape na paty Amazon.

Podle analytika společnosti Monness Crespi Hardt & Co Briana Whita tak má Apple nakročeno k milníku, kterého ještě nikdy v historii žádná firma nedosáhla. Podle jeho odhadu se totiž hodnota Applu v příštích dvanácti měsících přehoupne přes jeden bilion dolarů. Jedna akcie by se tak obchodovala za částku převyšující 200 dolarů. Současná hodnota jednoho podílu společnosti se přitom pohybuje kolem 170 dolarů.

Překonání bilionové mety závisí na úspěchu jablečných smartphonů. Právě na prodejích iPhonů je totiž Apple životně závislý. Pokud se iPhonům nedařím nedaří se ani celé firmě. A právě současná vlajková loď iPhone X může být příčinou toho, že valuace Applu jeden bilion dolarů ještě nepřekonala. Loni na podzim, krátce po představení nové pýchy společnosti, dosahovala hodnota společnosti částky 890 miliard dolarů a obecně se předpokládalo, že iPhone představený k desátému výročí založené této modelové řady, vystřeli hodnotu Applu k nevídaným výšinám.

„Vracím se k emailům a esemeskám.” Steve Wozniak si smazal Facebookový účet

Jak ale později ukázalo, Apple produkci své vlajkové lodě snižuje. Prodeje totiž nejsou ani zdaleka tak oslnivé, jak firma zpočátku očekávala. Momentálně tak firma začíná své naděje upínat na připravovanou generaci iPhonů, které představí na podzim. V nabídce by se totiž měl objevit také cenově dostupnější model, který si ale zároveň přisvojí stěžejní funkce a parametry iPhonu X.

Dalším a o poznání méně nápadným odvětvím, od nějž si Apple slibuje pohádkové zhodnocení je divize služeb. Produkty jako Apple Music, iCloud, Siri nebo CarPlay mají s dalším rozvojem umělé inteligence potenciál stát se nosným pilířem společnosti. Analytici dokonce očekávají, že hodnota divize služeb ve svou hodnotou v budoucnu vyrovná celé dnešní kapitalizaci společnosti.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button