Novinky

Apple bude prvním výrobcem, jehož produkty dostanou 2nm čipy. Kdy se tak stane a jaké to přinese výhody?

Výkon iPhonu je už posledních několik let na opravdu velmi vysoké úrovni a i na starších generacích těchto jablečných telefonů, jež jsou softwarově podporovány, není problém spustit téměř jakoukoliv aplikaci či provádět i komplexnější úkony. Naprostou špičkou z hlediska výkonu jsou současné modely iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, jež disponují 3nm procesorem s podporou hardwarového Ray Tracingu. Díky přidání několika nejznámějších  „AAA“ her z konzolí a počítačů do App Store, je poté možné na iPhonech hrát ve velmi obstojné kvalitě hry, jež jsou výkonnostně opravdu. I tak je ale samozřejmě stále se kam posouvat a zdá se, že 3nm výrobní proces u čipů, jímž disponují právě nejnovější iPhony či MacBooky, se brzy dočká své náhrady.

hraní na iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro | foto: cnet

Dle serveru DigiTimes totiž společnost TSMC, přední světový výrobce čipů a dodavatel procesorů pro Apple, bude svůj výrobní proces zmenšovat na 2 nanometry. Apple má dle daného zdroje být prvním zákazníkem, který tento výrobní proces využije. Je tedy pravděpodobné, že tato kalifornská společnost již dopředu nakoupila kapacity pro výrobu nových čipů stejně tak, jako to udělalo u stávajících 3nm procesorů při jejich prvotním konstruování. Díky snížení výrobního procesu na 2 nm by poté zásadně vzrostl výpočetní výkon při současném snížení spotřeby.

Čipy vyrobeném 2nm výrobním procesem však údajně nejsou jedinou objednávkou týkající se budoucích generací čipů, jež společnost Apple provedla. Dle stejného zdroje si totiž Apple objednal i procesory založené na ještě pokročilejších 1,4nm a 1nm výrobních procesech. Takto progresivních čipů bychom se měli dočkat až za několik let, avšak Apple si očividně nechce nechat ujet vlak a ve výkonu čipů předběhnout své konkurenty.

foto: Apple

Je zde však jedna zásadní otázka, a to ta, zda se bude tato novinka týkat už iPhonů 16. Vzhledem k tomu, že nová generace má být uvedena na trh už za 8 měsíců, je bohužel velmi nepravděpodobné, že by iPhony 16 měly dostat právě 2nm čipy. Očekává se, že TSMC začne tyto procesory vyrábět na konci roku 2024, aby je mohla uvést na trh v roce 2025. To znamená, že se tyto čipy dostanou až do iPhonů a počítačů Mac uvedených v příštím roce.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button