Novinky

Aplikace FaceApp baví celý svět. Přestavuje však bezpečnostní hrozbu, fotky odesílá na ruské servery

Pokud máte profil alespoň na jedné sociální síti, určitě vás neminulo šílenství vyvolané ruskou aplikací FaceApp. Aplikace samotná sice existuje již od roku 2017, nicméně do povědomí široké veřejnosti vstoupila díky nově přidanému filtru, umožňující uživatelům vypadat mnohem starší či naopak mladší.

FaceApp si zamilovaly také celebrity, které s nimi plní svoje sociální kanály

Za oblibou aplikace stojí především fakt, že efekt zestárnutí je opravdu velmi povedený. Stačí do aplikace nahrát jedno selfíčko a rázem se i ta nejpůvabnější žabička promění v přezrálou dámu, jejíž tvář protínají hluboké vrásky. Pouze mizivé procento uživatelů však ví o tom, že fotografie se nahrávají na servery společnosti, kde probíhá jejich další zpracování umělou inteligencí.

FaceApp se chová podezřele

Prozatímní výzkumy naznačují, že FaceApp v podstatě nedělá nic neobvyklého. Zvláštně nepůsobí ani samotný kód aplikace a profil síťového provozu. Dost možná máte v telefonu spousty dalších aplikací, které se chovají velmi podobně. Problém se však nachází někde jinde. Po výběru konkrétní fotografie dojde k jejímu odeslání na servery, kde se aplikuje filtr. FaceApp ovšem nikde neuvádí, že jsou snímky odesílány pryč z vašeho telefonu.

Na toto konto se objevilo několik spekulací, že FaceApp potají odesílá veškerou galerii na servery vývojářů. Tuto domněnku se naštěstí podařilo velmi rychle vyvrátit po nasazení síťového analyzátoru, který podobnou aktivitu nezaznamenal. Potvrdilo se pouze odesílání uživatelem vybraných fotografií, na které chtěl implementovat filtry.

Je otázkou, proč vůbec FaceApp nezpracovává fotografie na samotném zařízení a místo toho jsou odesílána na vzdálené servery. Generální ředitel společnosti, Yaroslav Goncharov, stojící za vývojem FaceApp uvádí, že nahrávání fotografií na jejich hardware slouží pouze k aplikací filtrů, po čemž následuje smazání.

Přemýšlejte nad tím, co a kam nahráváte

Upřímně je velmi těžké zjistit, zda se nahrané fotografie opravdu mažou, nebo se s nimi děje něco dalšího. V každém případě stojí za to si uvědomit, že fotky našich tváří nahráváme na servery nejrůznějších firem. FaceApp narazil pouze na to, že je ruská společnost a tím pádem se velmi rychle dostala do hledáčku médií a inženýrů zaměřených na software a ochranu osobních dat. Z jejich strany pak přichází reakce, které volají alespoň po přidání funkce, díky níž by uživatelé mohli svá vlastní data jednoduše smazat.

FaceApp sice nemusí představovat zásadní problém v oblasti ochrany osobních údajů, ale stejně jako u každé aplikace zde existují možná rizika. Ze hry tak není ani to, že dobrovolně nahrané fotky obličejů se mohou objevit v databázi bezpečnostních složek dané země. Opět je ale důležité zmínit, že to samé se vztahuje na celou řadu dalších aplikací pocházející například z Číny či USA. Při používání aplikací bychom tak měli být obezřetní a přemýšlet nad tím, jak nakládáme z osobními daty v digitálním prostoru. 

Zdroj
theverge

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Ruská aplikace FaceApp krade dat. Kdežto, emérické FB, Twiter, Google, Instagram vaše data chrání. :)))))))))))))))))))))))))) Presstituky si serou do vlastní huby. :)))))))))))))))))))))))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button