PoradnaTipy a triky

Aperture 3: Ultimátní optimalizace knihovny

Máte pocit, že vaše knihovna s fotografiemi zabírá víc místa něž by měla? Že Aperture (či iPhoto) jsou pomalejší než bývali a nebo nejsou 100% stabilní? V takovém případě se pravděpodobně děje něco nedobrého ve vaší knihovně. Někdy postačí spustit opravu knihovny (při startu aplikace držet součastně Atl a Command), ale ne vždy to zabere. Proto vám dnes poradím jeden nedokumentovaný trik – reinkarnaci knihovny.

Co je reinkarnace knihovny?

Aperture, podobně jako řada jiných aplikací, dělá mnoho operací na pozadí, odkládá je na pozdější dobu šetříc výkon pro uživatele a vytváří si různé pomocné soubory (cache). V podstatě neexistuje oficiální způsob, jak jej přinutit je smazat. Přesto uživatelé našli řešení. Pokud založíte novou, prázdnou knihovnu a do té naimportujete celou stávající knihovnu, tak se při importu z té původní vytahá vše co je nezbytně nutné pro fungování, ale balast získaný provozem se nepřenese. A tak můžete získat novou, zdravější, štíhlejší a rychlejší knihovnu obsahující tytéž fotografie, aniž byste cokoli ztratili.

Přípava aneb dostatek místa

Než se do reinkarnace pustíte, je potřeba provést trochu příprav. V první řadě budete potřebovat dostatek místa, protože při importu vzniká kopie původní knihovny. Ta moje měla před začátkem akce skoro 440GB a tudíž jsem neměl dost místa na témže disku pro vznik nové. To nijak nevadí, protože můžete stejně jako já použít externí disk. Konkrétně jsem sáhl po 500GB WD Passportu pro Mac, který je předformátován na HFS+, což je souborový systém, který potřebujeme.

Pokud budete provádět akci na témže disku nezapomeňte, že kromě velikosti stávající knihovny budete potřebovat ještě nějaký pracovní prostor a místo pro běh ostatních aplikací.

Druhým krokem přípravy je pomocí Disk Utility zkontrolovat a případně opravit chyby na discích, které budete používat. V principu se chystáme manipulovat s obrovským objemem dat a případné problémy na disku by mohli vše zhatit.

A posledním krokem přípravy je provést zálohu. Osobně preferuji Time Machine pro jednoduchost, ale použít můžete samozřejmě cokoli co Vám vyhovuje.

Postup krok za krokem

Začneme tak, že nastartujeme Aperture a při startu držíme klávesu Alt. Objeví se dialog, ve kterém si můžete vybrat knihovnu, kterou Aperture použije. Klikněte na tlačítko Create New, vyberte si disk, na kterém má být nová knihovna založena, a pojmenujte ji. Během chvíle nastartuje Aperture se zcela čistou a prázdnou knihovnou.

aperture_reinkarnace_1

aperture_reinkarnace_2

Poté v menu zvolte File – Import – Library a vyberte původní knihovnu. Okamžitě začne proces importu, který může podle velikosti knihovny trvat desítky minut až desítky hodin. V mém konkrétním případě knihovna o cca 14.000 fotografiích se importovala cca 5 hodin. V této době je počítač zatížen na maximum, takže počítejte s tím, že nic jiného se s ním v té době moc dělat nedá.

 

aperture_reinkarnace_3

 

aperture_reinkarnace_4

 

 

Po skončení importu Aperture vypněte, čímž se do knihovny zapíší poslední důležité informace a pomocí Finderu se můžete podívat jaký je výsledek. V mém případě se knihovna zmenšila z 434GB na 325GB! Navíc Aperture je po provedení reinkarnace výrazně svižnější.

 

aperture_reinkarnace_5

 

Když ověříte, že počet fotek ve staré i nové knihovně je shodný a vše funguje jak má. Tak můžete starou knihovnu smazat a novou přesunout na její místo. Pokud používáte Time Machine, uvědomte si, po smazání obrovského souboru a vysypán koše se místo na disku neuvolní okamžitě! K uvolnění dojde až po provedení zálohy do Time Machine, takže můj postup byl následující:

  • smazal jsem původní knihovnu na disku Data a vysypal koš
  • ručně jsem spustil zálohování v Time Machine a počkal až proběhne
  • překopíroval jsem novou knihovnu z externího disku na disk DATA
  • externí disk jsem nechal jako další zálohu knihovny 🙂

aperture_reinkarnace_6

aperture_reinkarnace_7

Drobné poznámky

Závěrem bych si dovolil několik drobných poznámek.

  • nikdy nevěřte časovým odhadům trvání takto rozsáhlých akcí. V mém případě odhad kolísal od 1 týdne po cca 2 hodiny a to zcela zmateně. Až to bude tak to bude.
  • pokud se v průběhu importu objeví sebemenší chybička, tak začněte znovu. Ve velké knihovně nemáte reálnou šanci odkontrolovat jestli je každý jednotlivý snímek na místě
  • před importem si zkontrolujte nastavení velikosti náhledů (Aperture – Preferences – Previews). Máte jedinečnou šanci je sjednotit
  • počítejte s tím, že knihovna v čase zase začne bobtnat. To jsou tady náhledy pro iPad, támhle odložené smazání 1.000 RAWů apod. Proto má smysl tuto akci opakovat třeba 2x ročně jako jistou formu údržby.
  • Stejný postup můžete aplikovat i na knihovny vytvořené pomocí iPhoto

Jan Alisczech Březina

Od roku 1999 aktivně provádí lektorskou, přednáškovou a osvětovou činnost. Je členem mezinárodních fotografických asociací PMAI a IPC. Je Adobe Certified Expert (ACE), Apple Certified Trainer (ACT) a spoluautorem řady fotografických publikací. Od roku 2006 působí i jako průvodce a organizátor fotografických expedic, s kterými procestoval již šest kontinentů. V profesionální fotografické praxi se věnuje zejména portrétní, glamour a aktové fotografii. Ve volné tvorbě pak zejména krajinářské a cestovatelské fotografii.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Pořeboval jsem toto provést u iPhoto. Po několika hodinovém přesouvání a manipulaci s daty (218GB) byl výsladek takový, že fotby byly rozhozeny z událostí jak jsem to měl v původní knihovně iPhoto. Tak jsem vše vrátil do původní knihovny. Nevím kde se stala chyba. Zřejmě postup funguje hlavně na Aperture.

  2. To jsem provedl, než jsem začal s reinkarnací. Strávil jsem nad tím jednu noc a půl dalšího dne. Hned jak budu mít čas, tak jdu opět do toho.

  3. provedl jsem presne podle navodu, vse probehlo bez problemu. knihovny funguji vsechny. co nefunguje je ovsem synchronizace pres s itunes.
    pri vybrani knihovny aperture me itunes tvrdi ze nelze knihovnu nalezt a musim v aperture zapnout sdileni nahledu. to jsem provedl, zkusil jsem i zmenit nahledy a vsechny moznosti sdileni nahledu a take reinstalaci aperture a nic nepomohlo.
    napada vas nejake reseni prosim?

    diky

    1. prave jsem zjistil ze defaultne vytvorena knihovna kterou zaklada aperture po instalaci je v itunes videt a jde pouzit. zkusim do ni importovat nekterou z mych knihoven a uvidime cose stane.

  4. iTunes synchronizuji naposledy otevřenou knihovnu, takže to může být první z problémů. Druhým bývá často to, že po reinkarnaci nejsou ještě vypočítány všechny náhledy, takže je potřeba někdy dát update previews pro všechny snímky, pak vypnout Aperture aby se zapsaly shared previews a pak by mělo být vše v pohodě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button