Novinky

Americká pošta začíná používat autonomní kamiony. Jezdí úsporněji a vidí na kilometr daleko

Poštovní služba Spojených států amerických (USPS) spustila dvoutýdenní kolo testování autonomních kamionů pro přepravu zásilek. Za tímto účelem se rozhodla spojit s čínskou společností TuSimple, která k tomu poskytne 50 vlastních kamionů vybavených systémy pro plně autonomní jízdu.

Kamiony budou použity na trasách pravidelných linek mezi distribučními sklady ve Phoenixu a Dallasu. Kamiony během jedné cesty ujedou více než 1600 kilometrů, což jim zabere přibližně 22 hodin jízdy. Cílem testu je prověřit a demonstrovat schopnosti autonomní platformy, která je dle tvrzení TuSimple nejpokročilejší na současném trhu.

Souprava je vybavena celkem osmi kamerami sledující okolní dění a armádou dalších senzorů, které jsou schopny kontrolovat provoz až na vzdálenost 1000 metrů před tahačem. To má mimo jiné zásadně přispět k plynulejší jízdě a na to navazující snížení spotřeby až o 15 procent.

Autonomní kamiony mohou vyřešit nedostatek řidičů

Kamionovou dopravu trápí čím dál větší nedostatek řidičů, což pochopitelně nahrává do karet firmám, které se zabývají autonomními systémy. Pokud se ukáže, že kamion bez řidiče dokáže absolvovat dlouhé a komplikované trasy bez větších obtíží, dost možná to bude právě tato tržní oblast, kde už nebude třeba lidských řidičů. To v praxi může vést mimo jiné ke snížení provozních nákladů, jelikož dopravci nebudou muset vyplácet výplaty, diety a řešit povinné pauzy během výkonu řidiče.

Zároveň je vhodné dodat, že USPS není jedinou společností, která projevila o autonomní kamiony zájem. Podobné ambice má například Coca-Cola, Amazon či německá Deutsche Post.

Zdroj
theverge
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close