Novinky

Akční tlačítko pro všechny! Za rok jej dostane i základní iPhone 16, Apple navíc chystá jeho zásadní vylepšení

Pokud vás mrzí, že akční tlačítko je výsadou pouze iPhonu 15 Pro (Max), máme pro vás dobrou zprávu. Podle aktuálních indicií to vypadá, že Apple tuto funkcionalitu přenese také do levnějších variant. Alespoň tak o tom začínají hovořit zahraniční média s odvoláním na zdroje s napojením na zákulisí kalifornského výrobce.

Plány na integraci akčního tlačítka se datují přinejmenším do roku 2021. Tehdy šlo o součást projektu, který počítal s implementací senzorových snímačů s haptickou odezvou. Apple tím hodlal nahradit také tlačítka pro regulaci hlasitosti a napájení. Vlivem blíže nespecifikovaných problémů k tomu ovšem nedošlo a inženýři se rozhodli zůstat u tradičních spínačů. Z původní myšlenky tak zbyla pouze samotná koncepce akčního tlačítka, které se stalo součástí modelové řady iPhone 15 Pro.

Akční tlačítko nahradilo přepínač tichého režimu, který byl součástí všech modelových řad iPhonu od jeho první generace. Hlavní devizou akčního tlačítka je možnost jeho přizpůsobení. V praxi mu lze přiřadit jednu z přednastavených funkcí, jako je například spuštění fotoaparátu, zapnutí svítilny či spuštění konkrétní zkratky.

Displej iPhonu 15 Pro Max
iPhone 15 Pro Max | foto: David Pravda

Tlačítko nahradí senzor s haptickou odezvou

V poslední době se objevilo hned několik zvěstí o tom, že Apple hodlá akční tlačítko integrovat také do levnějších variant svých iPhonů. To má konkrétně znamenat, že půjde o část výbavy, která bude společná pro modelovou řadu iPhone 16 a iPhone 16 Pro, které se objeví v druhé polovině příštího roku. Vývojové oddělení se ovšem nehodlá spokojit pouze s rozšířením do většího počtu modelů. Hlavní novinkou má být podoba samotného tlačítka. Pokud se nic zásadního nezmění, s nejvyšší pravděpodobností se dočkáme kapacitního snímače.

Údajně má jít o podobný typ senzoru, jako dříve používané tlačítko Touch ID u starších iPhonů. To by zároveň znamenalo, že snímač bude citlivý na tlak, respektive pozná, jakou silou jej uživatel stlačil. V zásadě jde stejnou technologii, kterou používají trackpady na současných MacBoocích.

V zákulisí se mimo jiné hovoří o tom, že příští rok máme očekávat také funkční rozšíření akčního tlačítka. Co si však pod tímto pojmem máme konkrétně představit, zatím nikdo neprozradil.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button