Novinky

Apple tiše odstranil z iPhonu 17 Pro důležitou funkci fotoaparátu

  • Apple u iPhonu 17 Pro odstranil možnost kombinovat režim Portrét s Nočním režimem
  • Funkce byla dostupná od roku 2020 u čtyř generací iPhonů Pro, ale u letošní řady zmizela
  • Podle dostupných informací telefon v Nočním režimu neukládá potřebná hloubková data

Nové vlajkové modely iPhonu mají vždy za úkol posouvat laťku fotoaparátů výš. U letošní řady iPhone 17 Pro (recenze) se však objevila změna, která uživatelům vůbec neudělala radost. Apple tiše odstranil možnost pořizovat portrétní snímky s využitím Nočního režimu – funkci, která byla k dispozici přes čtyři roky.

Noční portréty na iPhone 17 Pro končí

Na problém poprvé upozornili uživatelé na Redditu a oficiálním fóru Applu. Všimli si, že při přepnutí do režimu Portrét se Noční režim automaticky vypne. A pokud mají aktivní Noční režim, Portrét se naopak odmítne zapnout.

Toto zvláštní chování bylo následně potvrzeno i oficiálním dokumentem podpory Applu. V seznamu zařízení podporujících noční portréty jsou uvedeny modely od iPhonu 12 Pro až po loňský iPhone 16 Pro Max (recenze). Jedinou výjimkou jsou modely iPhone 17 Pro a iPhone 17 Pro Max.

iPhone 17 Pro Max fotoaparáty
foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Žádné vysvětlení od Applu

Apple zatím neposkytl žádný komentář ani důvod, proč zrovna tuto funkci odstranil. O to víc je to zvláštní s ohledem na to, že:

  • všechny tři zadní objektivy mají nyní 48Mpx senzory
  • Apple přidal možnost současného fotografování a natáčení videa
  • přední kamera nově podporuje Center Stage

Podle dalších informací iPhone 17 Pro v Nočním režimu neukládá hloubková data potřebná pro portrétní rozostření (bokeh). Bez těchto informací nelze oba režimy spojit. A to je omezení, které loňský iPhone 16 Pro nijak netrápilo.

iPhone 17 Pro Max pravá strana
foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Kde je tedy problém?

Je nezvyklé, aby Apple odstranil kamerovou funkci z řady Pro, která je určena těm nejnáročnějším uživatelům. Přitom šlo o funkci, která se poprvé objevila v roce 2020 a od té doby byla součástí všech generací až do iPhonu 16 Pro. Zůstává tedy otázkou, zda jde o technické omezení nového modulu hlavního fotoaparátu, nebo jestli se jedná o záměrnou změnu. Ve hře je také možnost, že jde o dočasný bug. Pokud půjde pouze o softwarové omezení, Apple by mohl podporu nočních portrétů vrátit v některé z budoucích aktualizací operačního systému iOS.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button