AktualityiOSiPhoneNovinkyOkénko do minulosti

10 neuvěřitelných faktů o Apple, které jste nejspíš nevěděli (1.část)

1. Apple uchovává více peněz v hotovosti než Americká vláda.

Odhaduje se, že Apple má v hotovosti až 155 miliard dolarů. Kdybychom tuto sumu rozdělili mezi každého Američana, na každého by připadla částka 490 dolarů. Jen pro upřesnění, populace spojených států čítá kolem 316 milionů obyvatel. A když už jsme u těchto čísel, můžeme hotovost přepočíst na českou měnu. Potom nám výjde, že Apple má ve svých pokladnách 3,7 bilionu korun. S touto částkou by Česká vláda zvládla hospodařit asi 3,5 let.

apple facts 2

 

2. Kdyby byl Apple národní ekonomika, byla by 27. největší světa.

Kdybychom celou peněžní soustavu přenesli na ekonomiku nezávislého státu, Applová republika by se zařadila mezi Belgii a Venezuelu. Roční HDP těchto států se podle wikipedie pohybuje kolem 500 miliard dolarů. Pro srovnání, HDP České Republiky v dolarech je 300 miliard dolarů. Dejme tomu, že obyvatelstvo Applestánu tvoří jeho 80 000 zaměstnanců. Což je relevantní přirovnání, protože toto bohatství je opravdu vytvořeno těmito 80 tisíci lidmi. Domácí produkt na hlavu by tím pádem byl více než 6 milionů dolarů. Této sumě se ani zdaleka nerovnají ani nejbohatší ropná království.

apple facts 10

3. Jeden ze spoluzakladatelů společnosti prodal svůj podíl za 800 dolarů.

Jedno smutné výročí si nedávno připomněl Ronald Wayne. Na jaře 1976 prodal tento spoluzakladatel společnosti Apple, který měl na starosti administrativu svůj 10% podíl za 800 dolarů. Kdyby si podíl ponechal do dneška, hodnota jeho jmění by činila 35 miliard dolarů. Majetek Billa Gatese časopis Forbes vyčíslil na na 78 miliard dolarů, to znamená, že Ronald by se v žebříčků nejbohatších lidí světa zařadil zhruba na 15. místo. Na druhou stranu, už tehdy si můžeme všimnout obdivuhodného zhodnocení peněz. Pan Wayne totiž svůj podíl prodal pouhé 2 týdny po zahájení tohoto odhodlaného start-upu jménem Apple Computers.

apple facts 3

4.Vše co řeknete Siri je odesláno na ústředí.

Každá vaše prosba, dotaz nebo vtípek, který sdělíte Siri tato asistentka odesílá na ústředí Apple. Ne snad proto, že by Apple měl zájem o nahlížení do vašeho soukromí. Všechny konverzace jsou analyzovány za účelem zlepšení služeb. Poté jsou také uloženy. Podle serveru wired.com jsou tato data uchovávána 2 roky.

apple facts 4

 

5. Proč všechny obrázky iPhonů ukazují čas 9:41?

Stačí trocha všímavosti, abyste to také zaznamenali. Ve všech reklamách a ostatních PR materiálech iPhony i iPady vždy ukazují čas 9:41. Je to tak trochu fashback do historie firmy. Steve Jobs na slavné konferenci 29.6.2007 totiž světu představil iPhone přesně v 9:41.

apple facts 11

Zítra se můžete těšit na zbývajících 5 faktů. Pokud máte k nějakému připomínku nebo byste nám rádi sdělili nějaký fakt, který zde nepadl, budeme rádi, když se o něj v námi podělíte v diskuzi.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button