Mark Zuckerber představil své první AR brýle Meta Orion. Má to ovšem jeden háček
Mark Zuckerberg to dokázal a ukázal něco, o čem roky mluvil a nejspíš po čem ještě delší dobu toužil – Meta Orion. Jde o brýle pro rozšířenou realitu, které do jisté míry vypadají jako běžné brýle, ale zároveň svému uživateli nabízí možnost kombinovat digitální prvky se skutečnou realitou. Možná vás nyní napadlo, že Meta není první, kdo s něčím takovým přišel. Na trhu jsou již běžně dostupné AR brýle od jiných výrobců a vlastní řešení nabízí také Apple se svým Vision Pro, ovšem Meta Orion stojí na vlastní platformě s uceleným ekosystémem a především má nejblíž k vizi AR brýlí, jakou si každý z nás představuje.
Když Meta před pěti lety oznámila, že začíná pracovat na brýlích pro rozšířenou realitu a hodlá tím změnit svět výpočetní elektroniky, jen málokdo věřil, že vůbec někdy ukáže něco životaschopného, co bude mít potenciál komerčního produktu. Píše se rok 2024 a Mark Zuckerberg začíná vybraným novinářům vesele ukazovat jeho vytoužené dítě.
Meta Orion: brýle, náramek a bezdrátový mozek
Meta Orion je poměrně komplikované zařízení, které se skládá z několika součástí. Prim hrají samotné brýle, které jsou vybaveny dvojicí Micro LED projektorů, které prostřednictvím vlnovodů v čočkách promítají grafiku před oči uživatele. Čočky jsou vyrobeny z karbidu křemíku, nejde tedy o plast ani sklo. Meta si vybrala tento materiál pro jeho vysokou odolnost, nízkou hmotnost a velmi vysoký index lomu, který umožňuje, aby světlo z projektorů vyplnilo větší část zorného pole. Na brýlích si lze zároveň všimnout sady kamer mířících do různých směrů, které pomáhají s umisťování virtuálních objektů do prostoru.
Další součástí je „nervový náramek“ který snímá drobné pohyby na vašem zápěstí a pomáhá tak s lepší interpretací pohybových gest, kterých rozhraní na Meta Orion využívá celou řadu. Posledním prvkem je výpočetní jednotka, kterou si lze představit jako dedikovaný mozek brýlí, s nimiž je bezdrátově spojen.
Meta Orion se může pochlubit zorným polem 70 stupňů, a dle tvrzení prvních testerů dokáže uživateli navodit solidně pohlcující dojem. Brýle váží 98 gramů, což je sice více než běžné brýle, ale zároveň mnohem méně než ostatní soupravy pro smíšenou a virtuální realitu. Co se týče použitých materiálů, tak inženýři zvolili hořčík kvůli jeho nízké hmotnosti a dobré teplotní vodivosti. Kvalita displejů je údajně velice dobrá a přestože jde o předprodukční vzorek, vyniká slušnou grafikou i ostrostí.
Meta nám projektuje blízkou budoucnost
Mark Zuckerberg věří, že lidé budou jeho brýle chtít využívat zejména ke dvěma účelům. Prvním z nich bude komunikace a interakce s umělou inteligencí. To samo o sobě může uživatelům otevřít doslova nový pohled na svět. Pro lepší ilustraci o schopnostech doporučuji shlédnout přiložené video, v němž redaktor z TheVerge popisuje své pocity při používání Meta Orion.
A nyní ta špatná zpráva. Meta Orion jsou pouze prototyp, na kterém banda kolem Zuckerberga chce světu ukázat, že dělají na něčem skutečně velkém, co může změnit svět. Další generace brýlí, která již ponese punc komerčně dostupného produktu, má dorazit v horizontu několika následujících let. Cena má být přitom srovnatelná s tím, co dnes platíme za lepší smartphony a notebooky.
V Metě si uvědomují, že aby jejich brýle byly úspěšné, budou muset vypadat tak dobře, abyste je chtěli nosit i když nebudou aktivní. Podle Zuckerberga bude nástup rozšířené reality postupný. Ostatně určitý mezistav představují brýle Meta Ray-Ban, které nemají displej, ale už nabízí interakci s umělou inteligencí. Tento vývoj má dále pokračovat, přičemž Meta Orion nám ukazuje finální destinaci.