Tipy a triky

Zlobivý Mac

Po delší pauze zdravím všechny naše milé čtenáře Českého Macu. Dnešní článek je na přání jednoho switchera, který přešel před nedávnem na platformu Mac.

Každému se občas stane, že jeho Mac trochu zazlobí, stalo se to i mně po přechodu na Mac a nevěděl jsem žádné klávesové zkratky jako ve Windows je Ctrl+Alt+Del.

Nyní napíši tedy s čím jsem se setkal já a v případě, že někdo zná i jiný tip napište níže do komentářů.

Nepsaným pravidlem by mělo být, že váš Mac má nejnovější aktualizace a záplaty. Tím, se vyhnete spoustě drobných problémů s aplikacemi kupříkladu jako Aperture nebo Final Cut, kdy třeba aplikace zamrzaly nebo padaly při náročných úkonech.

U některých programů se občas stane zamrznutí a nepomůže ani vynucené ukončení. Pro tyto případy pomůže ukončení vč. odhlášení.  Klávesová zkratka, která je v tomto případě užitečná je Cmd+Shift+Q.

Zobrazí se dialogové okno pro odhlášení a ukončení všech aplikací.

Když vám ani toto nepomůže udělejte následující. Stiskněte power tlačítko a držte ho 5 vteřin. Mac se vypne. Poté znovu zapněte Mac.

Pomocí diskové utility můžete  ověřit oprávnění na disku popř. ho opravit. Toto pomůže v případě problémů s adresáři nebo špatným mapováním adresářů.

Další problém by mohl vzniknout při výměně nebo instalaci nového hardwaru. Zde pomůžeodstranění příčiny tzn. zkuste odstranit nově přidaný HW a v případě, že problém ustane jste doma.

Vždy, když se objeví nějaká chyba byste měli postupovat systematicky bez nějakých zmatků a chaotických hmatů a chvatů. Naděláte tím kolikrát více škody než užitku.

Martin Kolba

Freelancer, grafik a programátor. Existují dva druhy lidí: ti, kteří už pravidelný zálohovací systém mají - a ti, kteří ho mít budou . Motto: Per aspera ad astra

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button