Novinky

Zemřel jeden z otců počítačové myši. První prototyp představil před 50 lety

Počítačový svět přišel o velmi významnou osobnost. V 91 letech totiž zemřel William English. Jeho vynález však prakticky denně používáme snad všichni. William English totiž světu, společně se svým kolegou, před několika desetiletími představil počítačovou myš. English sestrojil myš poprvé v roce 1968. To však bylo ještě v době obřích sálových počítačů. Masového rozšíření se tak jeho vynález dočkal až o dvě desetiletí později, v době, kdy se postupně začaly na trhu objevoval osobní počítače.

Zdroj: 9to5mac

Počítačová myš byla vytvořena na Stanfordově výzkumném institutu. Společně s Wiliamem Englishem za přelomovým vynálezem stál také Douglas Englebart. Ten zemřel už v roce 2013 a z dvojice byl tím známějším. To ovšem Englishovi neubírá kredit za konstrukci zařízení, které významným způsobem usnadnilo ovládání počítače. Zatímco Englebart je pravděpodobně autorem myšlenky počítačové myši a prvních nákresů, English zkonstruoval první prototyp. Výzkumníci pracovali s různými vizemi, jak ovládat počítač. Nakonec se ale jako nejsnadnější ukázala právě idea myši. Dvojice vizionářů ale světu nepřinesla jen počítačovou myš.

Na jejich prezentaci totiž můžeme vidět, že English a Englebartem si už před 50 let pohrávali s myšlenkou hypertextových odkazů, sdílení obrazovky, videohovorů, nebo sdílené spolupráci na dokumentech. Tedy dnes naprosto běžných věcí. Odkaz práce Douglase Englebarta a Williama Englishe bude žít ještě dlouhé roky. Ačkoliv jsou dotykové obrazovky stále běžnější, je jasné, že počítačová myš a její alternativy, například v podobě TouchPadu, z počítačového světa jen tak nezmizí.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button