Tipy a trikyZačínáme s Macem

Základy Mac OS X díl čtvrtý – Co je Domovská složka?

Domovská složka je místo, kde Mac OS X ukládá dokumenty, soubory, nastavení předvoleb, obrázky, hudbu, videa atd. Pro uživatelé Windows lze tato složka přirovnat ke složce Moje dokumenty, Moje obrázky, Moje hudba, které naleznete v posledních verzích Windows.

Domovskou složku poznáte jednoduše podle ikony domku. Každý uživatel v Mac OS X má svůj vlastní účet, který je oddělený od ostatních uživatelů (v případě, že nesdílíte svůj účet ještě s někým jiným). Toto má za následek izolaci souborů. Pokud na jednom počítači budou existovat dva uživatelské účty – například Jan a Josef – tak ani Jan a ani Josef nebudou moci prohlížet soubory a složky, které vytvořil ten druhý.

Domovská složka je přístupná pouze tomu uživateli, který je právě přihlášený do Mac OS X. Je nutné poznamenat, že administrátor je schopný přistupovat k souborům a složkám ostatních uživatelů, ale k tomu aby tohoto mohl dosáhnout musí projít zabezpečením Mac OS X, tedy přihlásit se heslem.

Mac OS X odděluje jednotlivé uživatele a poskytuje každému jeho vlastní Domovskou složku, která je umístěná ve složce Uživatelé. Například pokud budeme mít v systému dva uživatelské účty – opět použijeme na příkladu Jan a Josef tak budou ve složce Uživatelé vytvořeny následující složky:

  • Uživatelé/Jan
  • Uživatelé/Josef

Na následujícím obrázku můžete vidět jak vypadá Domovská složka v Mac OS X Lion.

Dokumenty

Ideální místo na ukládání dokumentů všeho druhu.

Filmy

Do této složky můžete ukládat vaše filmy.

Hudba

To samé jako s filmy… místo pro vaši hudbu. Knihovna iTunes je zde uložená také, takže všechna hudba importovaná do tohoto programu je právě zde.

Obrázky

Do této složky budete pravděpodobně ukládat všechny obrázky. Stejně jako iTunes ukládá hudbu do složky Hudba tak iPhoto ukládá fotografie do složky Obrázky.

Plocha

Vše co uložíte na Plochu bude v této složce. Otevřete složku Plocha a uvidíte, že cokoliv máte teď na ploše je i v této složce. Pro rychlý přístup k vaší Domovské složce klikněte na prázdné místo na ploše a stiskněte kombinaci kláves CMD a šipka nahoru nebo si otevřete nové okno Finderu a klikněte v bočním panelu na položku Plocha.

Stahování

Cokoliv stáhnete z internetu je uložené zde.

Veřejné

Do této složky můžete ukládat soubory, které chcete sdílet s ostatními.

Webové stránky

Výchozí složka pro uložení vašich webových stránek. Ostatní uživatelé budou moci číst obsah v této složce, ale nebudou jej moci měnit. Pokud máte zapnuté Sdílení webu, budete moci přistupovat k obsahu této složky z webového prohlížeče – například Safari, Chrome.

Výhody Domovské složky

Mezi některé výhody patří například jednoduchost zálohování a přizpůsobitelnost. Zálohování je hračka. Pokud si chce uživatel zazálohovat své dokumenty a nastavení, vše co potřebuje udělat je zazálohovat svou Domovskou složku. Uživatelé Macu si mohou přizpůsobit svá nastavení jak uznají za vhodné. Každé uživatelské nastavení se vztahuje jen na ten jeden konkrétní účet a nijak neovlivní ostatní uživatelské účty.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button