Recenze

Recenze mechanické klávesnice XPG Summoner: promyšlená kráska nejen pro hraní her

Jako Ferrari mezi auty, Coca-Cola mezi sycenými nápoji nebo iOS mezi mobilními operačními systémy. Když se naskytla možnost vyzkoušet klávesnici XPG Summoner s Cherry MX spínači, které aktuálně patří mezi synonymum herních nezbytností, nemohl jsem zkrátka jinak. Tuto klávesnici si prostě chtě, nechtě, musím vyzkoušet.

Obsah balení: vše potřebné, navíc s pohodlnou opěrkou zápěstí

Jakožto dlouholetý uživatel Apple zařízení jsem si už tak nějak zvykl na kultivovaný obsah balení. Nutno podotknout, že v tomhle se většina výrobců za poslední roky značně posunula a ani XPG nijak nezaostává. Největší prostor v černo-červené krabici vyplňuje samotná klávesnice XPG Summoner a magnetická opěrka zápěstí. Dále zde najdeme 9 náhradních kláves (W, S, A, D, směrové klávesy a libovolnou klávesu s logem XPG), uživatelskou příručku pro rychlý start a sadu nálepek s logem výrobce.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Design a konstrukce: zbrojní šedá se opravdu povedla

Klávesnice XPG Summoner se svými rozměry 449 x 135 x 44 mm a hmotností 951 gramů nadchne ihned po vybalení z krabice. Může za to především tmavě šedá hliníková vrstva, která pokrývá celou vrchní část klávesnice. V kombinaci s vkusně zvoleným fontem jednotlivých kláves a možnosti podsvětlení jde o příslušenství, které nemůže urazit žádný hráčský stůl. Není zase tak běžné aby herní klávesnice s Cherry MX spínači měly natištěny české rozložení kláves. XPG Summoner však myslí i na české hráče a klávesnice nabízí kompletní plejádu českých znaků, navíc také s dvouřádkovým enterem, což ocení nejeden uživatel.

Cherry MX spínače jsou vyhlášené svou kvalitou zpracování. XPG Summoner disponuje polohovatelnými nožičkami na zadní straně klávesnice

U designu, respektive konstrukce ještě chvíli zůstaneme. Za zmínku totiž stojí také opěrka zápěstí, která zde není jen na okrasu jako je u některých příslušenství občas zvykem. Opěrka je příjemně polstrovaná a vzhledem k výšce klávesnice, respektive mechanickým spínačům, které jsou díky své stavbě trochu vyšší, dodává ideální vyvýšení pro zápěstí. Opěrka je navíc snadno odnímatelná díky magnetu na boční straně. Zpět ale k samotné klávesnici. Zatímco vrchní strana XPG Summoner je vyrobena z hliníku, na zadní straně se trochu šetřilo, respektive je řešena spíše pragmaticky. Základna klávesnice je totiž kompletně vyrobena z plastu. Vzhledem k tomu ale, že tuto část při běžném používání prakticky neuvidíte, celkový dojem z XPG Summoner to nijak nenarušuje.

Pohodlná opěrka zápěstí zde rozhodně není jen do počtu

Ovládání a funkce promyšlené do posledního detailu

Čeho si naopak všimnete na první dobrou, to jsou mechanické klávesy s šesti přednastavenými barvami podsvětlení – tmavě modrá, světle modrá, bílá, tmavě zelená, světle zelená a červená. Tady se na chvíli zastavíme. Klávesnice disponuje RGB osvětlením (v krocích od 0 – 25 – 50 – 75 a 100 % svítivosti) a kromě těchto přednastavených režimů umožňuje také kompletně vlastní nastavení barev. A to prostřednictvím softwaru XPG Prime. V tomto programu je také možnost výběru ze 7 světelných efektů od statického, přes pulzování po strohé označení jen herních kláves (typicky W, S, A, D, případně dalších důležitých kláves). Výběr jednotlivých režimů je možné aktivovat také přímo pomocí klávesnice stisknutím fn + směrová šipka doprava/doleva. XPG Summoner rovněž podporuje makra. Není problém si tedy nastavit určitou posloupnost stisknutí kláves pro nejpoužívanější činnosti.

Tím ale výčet funkcí XPG Summoner ještě nekončí. Klávesnice disponuje USB portem ve verzi 2.0 ke kterému je možné připojit cokoliv od flash disku, přes počítačovou myš až po externí pevný disk. Aby tento vstup ale fungoval správně, je potřeba připojit oba USB konektory, které vedou z klávesnice. Mezi další funkce XPG Summoner patří ochrana kláves proti ghostingu nebo při aktivovaném herním módu vypnutí možnosti návratu do prostředí plochy ve Windows při nechtěném zmáčknutí loga redmondské společnosti. Tyto funkce ale nabízí většina výrobců herních klávesnic. Pojďme se tedy raději podívat na další, tak trochu netradiční řešení, které nabízí například ovládání hlasitosti.

 USB port na zadní straně klávesnice může sloužit pro připojení dalších periferií nebo třeba externího disku

To, že s XPG Summoner můžeme regulovat hlasitost pomocí tlačítek fn + F8 a F9 asi nikoho příliš nepřekvapí. Taiwanský výrobce jde ale ještě dále a k ovládání hlasitosti zde slouží mini roller (rolovací váleček) na pravé horní straně klávesnice. Mechanická odezva válečku pomocí malých drážek vás pak i bez vizuální kontroly informuje o postupném zvyšování, či snižování hlasitosti. Za mě je to rozhodně jedna z nejužitečnějších a nejnávykovějších funkcí, které klávesnice XPG Summoner nabízí.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Roller pro ovládání hlasitosti je opravdu praktický a návykový

XPG Summoner: mechanická klávesnice nejen na hraní her

Jak již víme, XPG Summoner je mechanická klávesnice. Co to tedy v praxi znamená? Jednoznačně vyšší zdvih kláves, než je zvykem u běžných nemechanických klávesnic. Také je potřeba mít na paměti, že mechanické klávesnice mají svůj typicky hlasitý zvuk klapání a uživatel, který se s mechanickou klávesnicí ještě nesetkal, by mohl být trochu překvapen. Nejeden uživatel by si tak mohl říct, že mechanické klávesnice jsou vlastně vhodné jen na hraní her.

 

U XPG Summoner to ale tak úplně neplatí. Klapání kláves je subjektivně tišší, než u všech mechanických klávesnic, které jsem doposud zkoušel. Když k tomu přičtu opravdu funkční opěrku zápěstí, není vyšší zdvih kláves překážkou, na kterou by se po chvíli používání nedalo zvyknout. Kromě hraní her se tak klávesnice výborně hodí i na psaní delších textů. Díky citlivosti a perfektní odezvě jednotlivých kláves je člověk schopen psát opravdu rychle a hlavně bez chyb. Berte toto tvrzení ale pouze jako můj subjektivní pocit. Je pochopitelné, že každému může vyhovovat úplně něco jiného. Klávesnice XPG Summoner je možné aktuálně pořídit za necelých 2 600 Kč, což není málo. Za své peníze ale dostanete dobře vyhlížející kus hardwaru s mechanickými Cherry MX spínači (životnost 50 milionů stisknutí), českým rozložením kláves a v neposlední řadě také promyšlenými funkcemi (hlavně ovládání hlasitosti a USB port na boční straně).

Mechanická klávesnice XPG Summoner

9.1

Design & zpracování

9.5/10

Komfort při hraní her

9.5/10

Komfort při psaní

9.0/10

Cena

8.5/10

Plusy

  • Design a kvalita zpracování
  • Rovnoměrné podsvícení kláves
  • České rozložení kláves
  • Návykové ovládaní hlasitosti zvuku

Mínusy

  • Horší čitelnost českých znaků
  • Nutnost zapojení dvojice USB konektorů

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button