Novinky

Xiaomi představilo Mi Air Charge, první skutečně bezdrátovou nabíječku s dosahem několika metrů

Bezdrátový přenos energie je něco, o čem sní lidské pokolení více než sto let. Na technologických veletrzích a kongresech jsem osobně viděl několik zajímavých nápadů na toto téma, nicméně vždy šlo pouze o koncept, který měl do reálného produktu hodně daleko. Změnit se to rozhodla čínská společnost Xiaomi, která k tomu vyvinula vlastní technologii Mi Air Charge.

Zdroj: Xiaomi

Samotné zařízení je velké asi jako domácí čistička vzduchu a uvnitř se nachází pět fázových interferenčních antén pro lokalizaci okolních zařízení. O samotný přenos energie se dále stará 144 antén, které vysílají energii ve formě paprsku milimetrových vln. Xiaomi na svém blogu uvádí, že prototyp nabíječky zvládne nabíjet hned několik zařízení současně a problém mu nemají činit ani překážky ve formě nábytku.

Určité standardy musí pochopitelně splňovat také koncová zařízení. Výrobce to demonstroval na upraveném smartphonu Xiaomi Mi 11, který byl vybaven 14 anténami, které se starají o příjem energie. Výkon bezdrátové nabíječky činí 5 W, což nikoho v současné době neoslní, nicméně ještě před pár lety šlo o naprostý standard. Je zároveň vhodné dodat, že Mi Air Charge nemá absolutně nic společného s Qi nabíječkami, které využívají naprosto odlišného principu.

Zdroj: Xiaomi

Nabíjet zvládne nejen smartphony

Xiaomi se také chlubí tím, že k nabíjení není třeba telefon kamkoli pokládat, stačí pouze vstoupit do místnosti, kde je umístěná nabíječka. Dosah činí několik metrů, takže zvládne spolehlivě pokrýt běžně velkou místnost, jakou může být například obývák. Výrobce počítá s tím, že nabíječka by mohla v budoucnu nabíjet také další zařízení ve formě lampiček, chytrých hodinek a další elektroniky.

Ačkoli se zatím jedná pouze o prototyp, podle vyjádření Xiaomi chybí ke komerčnímu produktu velmi málo. Předpokládaný termín uvedení do prodeje zatím chybí, nicméně již nyní je jisté, že nepůjde o nikterak levnou záležitost.

Co říkáte na první skutečně bezdrátovou nabíječku? Jde podle vás o skutečnou revoluci a dokážete si představit mít podobné zařízení u sebe doma?

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button