Recenze

Recenze Wi-Fi žárovky Xiaomi Mi LED Smart Bulb: čínský zabiják Philips Hue s příznivou cenou

Jistě mi dáte za pravdu, že pokud se řekne „nejlepší chytrá žárovka na trhu“, tak se většině zainteresovaných lidí vybaví značka Philips a modely Hue. Na trh ale přichází celkem vážný konkurent od čínské firmy Xiaomi. Chytrá žárovka Mi LED Smart Bulb toho umí  skoro stejně, jako Philip Hue a co je velký benefit – nepotřebujete dokupovat otravný „bridge“. Na první pohled se zdá, že žárovka od Xiaomi je téměř dokonalá s splňuje vše, co od chytré žárovky očekáváte. Bohužel má ale jeden háček, co většinu „jablíčkářů“ nepotěší.

Obsah balení a spárování 

Žárovka s výkonem 10 W (ekvivalent 60 W) dorazila v kompaktní krabičce, ve které se nacházela jak pečlivě zabalená žárovka, tak také nějaké návody a manuály. Ty asi v praxi nikoho nezajímají, protože zapojení a nastavení je opravdu jednoduché. Žárovka má klasický závit E27, takže ji bez problémů dáte do běžných lamp, lustrů a jiných osvětlení. 

Xiaomi Mi LED Smart Bulb recenze

Abyste mohli žárovku ovládat, je nutné si do vašeho iPhonu stáhnout aplikaci Mi Home z App Store, která je samozřejmě zdarma. Proces párování je opravdu jednoduchý a nemá cenu se u něj zdržovat. Žárovku zašroubujete do závitu osvětlení, a zapnete elektřinu. Zde je dobré poznamenat, že elektřina musí být logicky vždy zapnuta a jakmile ji „na tvrdo“ vypnete vypínačem, žárovka svítit nebude. To jen pro jistotu.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb recenze

Aplikace vás poté provede procesem párování, při kterém jen vyhledáte zvolené příslušenství (aplikace jich podporuje opravdu mnoho, včetně chytrých rýžovarů, kamer, routerů, teplotních senzorů, dveřních senzorů, robotických vysavačů, koloběžek a nespočet dalších) a zadáte heslo k vaší domácí Wi-Fi. Zařízení se poté samo nastaví a to je prakticky vše. Nyní lze žárovku prostřednictvím aplikace ovládat. Vlastně nejen prostřednictvím aplikace, ale o tom později.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb recenze

Mi LED Smart Bulb vypadá sama o sobě velice pěkně a minimalisticky. Na první pohled určitě poznáte, že to není obyčejná žárovka a že v sobě skrývá daleko více. Mi Bulb je celkem těžká, ale to tak už u chytrých žárovek bývá a hmotnost vás v praxi vlastně nemusí vůbec zajímat. Jednou žárovku namontujete do světla a tím to končí. Tedy vlastně začíná.

Svítivost, základní funkce a chytré scény

Xiaomi Mi LED Smart Bulb je žárovka, u které vás logicky nejvíce zajímá to, jak svítí. V aplikaci si můžete nastavit zda chcete, aby žárovka svítila bílými odstíny barvy, nebo celým spektrem RGB. Chytrá žárovka dokáže zobrazit až 16 milionů barev, takže tu pravou barvu, která se vám nejvíce líbí, si určitě vyberete. 

Co se týká bílých barev, tak zde si můžete nastavit barvu teploty světla tj. (a to je pro oči opravdu pohodlné), jakým odstínem bílé barvy má zařízení svítit. V nastavení chytrých scén si tak můžete nastavit, že ráno má žárovka svítit bílou barvou spíše do modra, což vás zaručeně „nakopne“ do začínajícího dne.

V průběhu dne se může intenzita bílé barvy spolu s časem měnit a k večeru vám bude žárovka svítit krásně žlutou barvou až do oranžova, což vás zase navede na režim spánku. Podobnou scénu si lze nastavit také při ranním buzení (čímž si dle Xiaomi můžete stabilizovat spánkové cykly), kdy žárovka simuluje východ slunce a postupně vaší ložnici „rozzáří“ až do okamžiku, než vám zazvoní budík. V zimních obdobích se vám tak nestane, že byste se probudili ráno du úplné tmy. To je velice praktická funkce a při buzení vám to opravdu pomůže.

Co si budeme povídat, žárovka sice umí zobrazit až 16 milionů barev, ale reálné použití bude u 98 % uživatelů takové, že nechají svítit jen bílou barvu, u které se bude měnit pouze intenzita modrého světla a odstín. Barvy jsou užitečné tak maximálně na prezentaci rodině či kamarádům, když si žárovku koupíte, ale v běžném používání je moc nevyužijete. Alespoň taková je má zkušenost.

Žárovka má životnost 25 000 hodin svícení a 12 500 cyklů zapnutí a vypnutí, což je více než dobré a běžné „hloupé“ žárovky tomuto údaji nesahají ani po kotníky. Pokud bychom si to měli spočítat – při předpokladu, že s žárovkou budete svítit cca 5 hodin denně, tak vám vydrží nějakých 13-15 let denního svícení. Pokud vás zajímají další technické specifikace, tak barevné rozpětí teploty je 1 700 – 6 500 K a světelný tok 600 lumenů.

Pokud vám tato čísla nic neříkají, tak věřte, že pokud zvolíte bílou barvu a jas na 100 %, tak si budete připadat, jako byste měli v pokoji druhé slunce. Mi Bulb svítí jak o život, v porovnání s klasickou 60W žárovkou je to opravdu znát. Chytrá žárovka je úsporná, takže se nemusíte bát, že by vám po měsíci dorazil tučný účet za spotřebu elektřiny. Mi Bulb je řazena do kategorie A+.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb recenze

Xiaomi na svých stránkách dokonce uvádí, že správné nastavení žárovky dokáže zlepšovat koncentraci, vytvářet lepší atmosféru, snižovat stres a zvyšuje pocit bezpečí. Sice nevím, jak přišli na to poslední, ale určitě k tomu museli v Xiaomi nějak dospět, tak proč ne.

„Hey Siri“… „Teda vlastně Hey Google“

Ovládání pomocí aplikace je sice super, ale ovládání hlasem je minimálně doma pohodlnější a to už proto, že nemusíte hledat telefon. Mi Bulb podporuje jak Google Assistant, tak i Amazon Alexu. Jak už jste si asi všimli, tak podpora Apple HomeKit bohužel chybí, takže Siri vám světlo nerozsvítí. Za celou dobu testování to je jediná má výtka, jinak je Xiaomi Mi Bulb naprosto skvělá. Na druhou stranu můžete přes aplikaci Mi Home aktualizovat nejnovější firmware žárovky. Do budoucna tak teoreticky není vyloučeno, že výrobce podporu HomeKit přidá. Aktuálně jej ale nepodporuje.

Pro uživatele, kteří mají doma Google Home, nebo Amazon Echo to ale překážka rozhodně nebude. Přes hlasového asistenta si tak můžete rozsvítit světlo, změnit barvu nebo intenzitu svícení. Za mě osobně je hlasový asistent daleko praktičtější na ovládání chytrých světel, než používání aplikace. Za zmínění také stoji aplikace IFTT, která je samozřejmě podporována a přes kterou si můžete nastavit určitou reakci po určité akci. Žárovka se vám například může rozsvítit v momentu, kdy dorazíte domů, nebo se naopak vypne, když domova odejdete. Možností je opravdu mnoho a spíše záleží na vaší kreativitě.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb: shrnutí

Pokud bych měl Xiaomi Mi Bulb nějak shrnout, tak se jedná o parádní produkt za přijatelnou cenu. Žárovka vám vydrží dle výrobce 15 let používání, vypadá a hlavně funguje zcela bez problémů. Za celou dobu testování se mi nestalo, že by žárovka na nějaký příkaz nereagovala. Barvy jsou opravdu krásné, odstíny bílé se dají nastavit na takové barvy, o kterých jsem ani netušil, že existují a vše, včetně rychlosti reakce je prostě parádní.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb recenze

Doma používám chytrou domácnost napojenou na Google Home (i když vše ostatní jedu na Apple platformě), takže podpora HomeKit mě nijak netrápí, ale chápu, že pro uživatele, kteří mají doma několik produktů spolupracujících s HomeKitem, to může být překážka a spíše zvolí konkurenční Philips Hue. I tak je ale Xiaomi Mi LED Smart Bulb jedna z nejlepších chytrých žárovek, jaké jsem kdy měl a těším se z každodenního používání.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb je opravdu skvělý produkt a když porovnám cenu, která je 699 Kč a to, co dostanete, tak Mi Bulb nemá konkurenci.

Xiaomi Mi Led Smart Bulb

8.6

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

8.5/10

Plusy

 • propracovaná aplikace
 • minimalistický vzhled
 • podpora Google Assistant a Amazon Alexa
 • přijatelná cena

Mínusy

 • nepodporuje HomeKit
Štítky

Marek Smékal

Jsem dlouholetý jablíčkář, trochu geek a mám rád jablečný džus. Začínal jsem na původním iPadu a můj první iPhone byl 4S. Mám rád focení a zkouším různé fotografické aplikace, ve volném čase píšu články a bleskovky, nebo hraji videohry na Xboxu. Baví mě také sebevzdělávání a timemanagement. Apple produkty používám asi od roku 2009 a stále baví :) #ApplePower

7 Komentáře

 1. Od Xiaomi mam uz doma pár žárovek a plna spokojenost. Jediny, co mi chybi je HomeKit ale na druhou stranu to vyvazuje cena. Konkurenční Philips s Homekit se prodava za totalni nesmysl.

 2. Používám Xiaomi žárovky už třetím rokem a za mě super kup. Nemá sice HomeKit, ale ta jejich aplikace není vůbec špatná. Nezkoušel jste někdo rozjet Siri zkratky? V aplikaci vidim, že by to mělo jít, ale nepřišel jsem na to jak.

  1. Siri zkratky se mi bohužel otestovat nepodařilo. V době testování Zkratky nefungovaly, ale před několika dny dostala aplikace Mi Home aktualizaci, tak je možná již opraveno.

 3. „V průběhu dne se může intenzita bílé barvy spolu s časem měnit a k večeru vám bude žárovka svítit krásně žlutou barvou až do oranžova, což vás zase navede na režim spánku.“

  Znamená to tedy, že žárovka je schopná automaticky regulovat modré světlo s blížící se dobou, kdy jdu do postele? Čas si v aplikaci nějak nastavím? Předem díky za odpověď.

 4. Zdravím. Mám dotaz. A to si musím koupit k žárovce ten předražený krám Iphone? Anebo existuje i varianta pro Android? Předem děkuji za odpověď.

  1. Hezký den,
   ne, nemusíte mít iPhone. Aplikace MiHome je dostupná také pro smartphony s operačním systémem Android. Ostatně jde o domovskou platformu chytrých telefonů Xiaomi. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close