Recenze

Recenze Xiaomi Mi Band 4: překvapivě dobrý fitness náramek s mamutí výdrží

Produkty ze segmentu nositelné elektroniky jsou stále populárnějším artiklem. Jedním z nejoblíbenějších produktů této kategorie je chytrý náramek Xiaomi Mi Band, který se letos dočkal již čtvrté generace. Pojďme se tedy podívat, co Xiaomi Mi Band 4 umí a zda se vyplatí, abyste o něm začali přemýšlet.

Design & kontrukce: své kořeny nezapře

Z pohledu designu je Xiaomi Mi Band 4 velmi podobný svým starších sourozencům. Samotná jednotka má pořád ten samý tvar, což s sebou přináší jednu příjemnou vlastnost. Mi Band „čtyřka“ je kompatibilní s náramky předchozí generace. Pokud se vám tedy v šuplíku válí pečlivě budovaná sbírka náramků, můžete je použít.

Hlavním novinkou aktuální generace je 0,95“ OLED displej s rozlišením 120 x 240 pixelů. Panel je barevný a podporuje ovládání k gesty. V praxi pak potěší skvělá čitelnost na přímém slunci, byť je třeba mít nastavenou vyšší úroveň jasu. Dalším a zároveň posledním ovládacím prvkem je senzorové tlačítko pod displejem. To slouží buď k manuální aktivaci displeje nebo pro návrat na domovskou obrazovku.

Výdrž i funkce pro měření spánku vybízí k tomu, abyste náramek sundavali pouze při jeho nabíjení. Z toho důvodu je důležitá také ergonomie, které není prakticky co vytknout. Díky kolibřím rozměrům a hmotnosti pouhých 22 gramů o náramku takřka nevíte.

V ovládání se neztratí ani absolutní laik

Klíčovým prvkem Xiaomi Mi Band 4 je již zmíněný OLED displej, který je zároveň dotykový. Ovládání probíhá za pomoci dotykových gest, respektive vertikálními tahy po displeji. Tažením prstu zleva aktivuje ovladač multimediálního přehrávače. S jeho pomocí můžete regulovat hlasitost, zastavit přehrávání či přeskakovat mezi skladbami. Ačkoli jde o drobnou vychytávku, v praxi se vám stane užitečným pomocníkem. Další nabídka zahrnuje miniaplikace pro měření srdečního tepu, počasí, stopky, budík, minutku a manuální aktivaci nočního režimu. Senzorické tlačítko pod displejem vás vrátí o úroveň zpět. Ovládání náramku je vážně jednoduché a obecně vše funguje velmi spolehlivě.

Pro podrobnější nastavení dalších funkcí je k dispozici mobilní aplikace Mi Fit. Rozhraní aplikace je rozděleno do tří sekcí. V první můžete sledovat údaje o fyzické aktivitě, spánku či srdečním tepu. Vše doplňují podrobné statistky, které vám například prozradí, jak vypadal váš spánek, kolik jste během dne spálili tuků a mnoho dalších informací o fyzické aktivitě. Možná to je tím, že jsem od Mi Band 4 nic zázračného nečekal, ale velmi mile mě překvapilo, kolik dat dokáže náramek během nošení nasbírat.

Fitness funkcemi neurazí, ale ani nenadchne

Jelikož se tu celou dobu bavíme o chytrém náramku, nechybí zde ani aplikace pro měření sportovních aktivit. Vybírat můžete celkem ze šesti aktivit – běh, jízdu na kole, běh na pásu, chůze, silový trénink a plavání. Zde zároveň přichází čas zmínit zřejmě to největší negativum. Xiaomi Mi Band 4 totiž nemá vestavěnou GPS a data o poloze získává pouze z připojeného telefonu. Pokud tedy s náramkem půjdete běhat a telefon necháte doma, naměřené údaje o vzdálenosti budou hrubě orientační.

To samé platí u cyklistiky či plavání na otevřené vodě. Další výtku mám k senzoru pro měření srdečního tepu. Jeho přesnost jsem testoval za pomoci tlakoměru iHealth PB5 NEO, který splňuje požadavky směrnic pro zdravotnické pomůcky. Během opakovaných měření náramek vykazoval odchylku v rozmezí od 5 do 10 srdečních úderů. Pro orientační kontrolu během cvičení to sice stačí, ale to je asi tak všechno.

Notifikace umí, má to ale jeden háček

Xiaomi Mi Band 4 vás umí upozornit na příchozí notifikace všeho druhu. Na displeji tak například uvidíte, kdo vám volá, události z kalendáře a dalších aplikací. V případě zpráv se nezobrazí celý text, ale pouze jeho část. To by až tolik nevadilo, ovšem daleko horší je to, že Mi Band 4 neumí zobrazit českou diakritiku. Jelikož jde o softwarovou záležitost, lze očekávat, že oprava dorazí v některé z dalších aktualizací, které Xiaomi pravidelně vydává.

Obdobná situace se týká u příchozích volání. Náramek vás na ně dokáže spolehlivě upozornit, ovšem už neprozradí jméno ze seznamu a zobrazí pouze telefonní číslo. Veškerá upozornění jsou doprovázena vibracemi, které jsou dostatečně výrazné. Fajn je také možnost si v aplikaci vytvořit vlastní vibrační profily.

Xiaomi Mi Band 4 a měření spánku

Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou prozradím, že nejvíce mě na náramku zajímala funkce pro měření spánku. První příjemnou zprávou je to, že Mi Band automaticky pozná, kdy ulehnete do postele. Díky tomu nemusíte nic zapínat, jednoduše skočíte pod peřinu a náramek se sám přepne do nočního režimu. Po probuzení na vás pak v mobilní aplikaci čekají statistiky toho, jak vypadal váš spánek. Například se dozvíte, jak dlouho jste strávili v hlubokém či lehkém spánku a případně jak dlouho jste byli vzhůru. V sekci vyhrazené spánku dále najdete řadu dalších podrobností včetně tepové frekvence a statistiky.

Jasně, přesnost měření se nemůže rovnat úzce specializovaným zařízením, ale i tak vám to pomůže pochopit obecnou charakteristiku spánkových cyklů. Odchylky v měření ovlivňuje především to, že náramek nedokáže poznat, kdy skutečně usnete. Pokud tedy ležíte v posteli a hodinu před usnutím posloucháte třeba podcast, tento čas se započítá do celkové doby spánku. To lze naštěstí alespoň trochu korigovat manuální úpravou v aplikaci.

Mamutí výdrž

Popravdě jsem měl v plánu vydat tuto recenzi o několik dnů dříve, ale zkomplikovalo mi to testování výdrže. Po prvním nabití mi náramek zahlásil 10 % energie po 11 dnech neustálého nošení. To není vůbec špatný výsledek, když k tomu připočtu nastavení jasu displeje na maximum a kontinuální měření srdečního tipu po jedné minutě. Od druhého nabití uběhlo 8 dnů a náramek ukazuje ještě 41 % zbývající energie. Jako dlouholetého uživatele Apple Watch mi tyto údaje přijdou jako z říše snů. Abyste mohli náramek nabít, musíte ho vyndat z řemínku a vložit do speciální kolíbky. Jde sice o trochu krkolomný proces, ale s ohledem na výdrž to lze snadno akceptovat.

Recenze Xiaomi Mi Band 4: závěrečné hodnocení

Před prvním nasazením Mi Band 4 na ruku jsem byl hodně zvědavý, jak velký skok to bude z Apple Watch. Bude to znít možná zvláštně, ale zas tak hrozné to nebylo. Náramek umí notifikace, změří vám tepovku a vzít si ho můžete také do posilovny. Navíc tu je ještě funkce pro měření spánku, která mě hodně bavila. Tím ale nechci říct, že Xiaomi Mi Band 4 dokáže zastoupit chytré hodinky. To vůbec ne. Spíš jde o více než zajímavou variantu pro všechny, co chtějí naskočit do světa nositelné elektroniky. Jediné, co mi vážně chybělo, je „GPSka“ a nativní podpora diakritiky.

Suma sumárum, Xiaomi Mi Band 4 je velmi povedený produkt, který těží hlavně z výborně nastaveného poměru ceny & výkonu. Za necelou tisícovku dostanete chytrý náramek, který vlastně umí vše, co byste čekali a ještě něco navíc. Pak je tu ještě naprosto bezkonkurenční výdrž a příkladná podpora ze strany výrobce a komunity.

Xiaomi Mi Band 4

8.3

Zpracování

7.5/10

Design

7.5/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Výdrž

9.5/10

Cena

9.5/10

Plusy

  • dlouhá výdrž
  • čitelnost displeje na slunci
  • hudební přehrávač
  • kontinuální měření tepu
  • nízká cena

Mínusy

  • chybí GPS
  • chabé možnosti přizpůsobení
  • absence diakritiky
  • displej by mohl využívat více čelní plochy

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button