Novinky

WWDC 2012 – Softwarové novinky

Včera přesně v 19 hodin středoevropského času předstoupil před audienci Tim Cook, aby nám představil nové hardwarové a softwarové novinky pro tento rok. Harwarovým novinkám se věnujeme v našem dalším článku. Pojďme se tedy podívat co si pro nás společnost Apple připravila na letošní léto a podzim.

Bilancování

Jak už je zvykem, počátek je pokaždé věnován bilancování a ani letos tomu nebylo jinak. K dnešnímu dni je přes 400 miliónů účtů v App Store, který obsahuje více než 650 tisíc aplikací z nichž je 225 tisíc navrženo speciálně určeno pro iPad. Z App Store bylo staženo více než 30 miliard aplikací a vývojáři si vydělali 5 miliar dolarů. App Store je zatím dostupný ve 123 zemích světa a bude rozšířen o dalších 32 zemí – celkově je tedy bude App Store v 75% státech světa. Na to, že App Store funguje necelé čtyři roky jsou to vcelku úctyhodná čísla.

Mountain Lion

Mountain Lion je již v pořadí devátou aktualizací systému Mac OS X. Předchozí verze Mac OS X Lion se prodalo přes 26 miliónů za devět měsíců a Lion je nainstalován na 40% počítačů Macintosh.

O tom, že se v létě začne prodávat Mountain Lion se již nejakou dobu ví. Dnes nám byl představen veřejně i s cenou a datumem uvedení na trh. Stejně jako Lion tak i Mountain Lion bude dostupný pouze ke stažení z Mac App Store za měsíc od dnešního dne. Aktualizace na Mountain Lion bude možná od verze Mac OS X Snow Leopard za cenu 400,-. Tímto oznámením Apple ukončil spekulace, zda bude aktualizace na Mountain Lion zdarma či nikoliv. Někomu možná přijde zbytečné nebo předražené platit za několik nových funkcí peníze navíc, ale stále se nedostáváme na sumu za kterou si své “aktualizace” nechá platit Microsoft.

O tom co přinese Mountain Lion jsme psali v době kdy byla představena první veřejná betaverze v tomto článku, takže si jen v krátkosti připomeneme několik nových funkcí:

 • Integrace sdílení na Twitter, Facebook, Vimeo a Flickr
 • Vylepšený iCloud
 • Poznámky jako samostatná aplikace
 • Upomínky
 • iMessages
 • Centrum notifikací
 • Power Nap
 • Diktování
 • Airplay
 • Game Centrum
 • Gatekeeper
 • Vylepšené Safari

iOS 6

Jak plakáty a výzdoba před prezentací naznačovaly Apple dnes také představil iOS 6. Ke konci března bylo celkově prodáno 365 miliónů zařízení s iOS a na 80% z nich běží iOS 5. S iOS 6 přichází 200 nových funkcí. Na pár z nich se podíváme podrobněji.

Siri

Hlasová asistentka Siri je jako Beta v provozu 8 měsíců, za tuto dobu si získala velkou popularitu zejména v anglicky mluvících zemích. S novou verzí iOS přichází i nová Siri. Ne zcela nová, ale nová co se nových funkcí týče. Siri se budete moci například zeptat na sportovní výsledky. Zda bude Siri schopná přinést i sportovní výsledky z české kotliny si budeme muset počkat, ale osobně o tom pochybuji. V této první fázi bude Siri pravděpobně stejně jako doposud zaměřená na americký trh. Siri se také budete moci zeptat co dávají v kinech okolo vás s tím, že si budete schopni přehrát i ukázku vybraného filmu. Siri také bude schopná spouštět aplikace. Zda bude schopná také například vypnout a zapnout wi-fi jsme se ale nedozvěděli.

Facebook

Facebook se konečně dočkal integrace do iOS. Budete moci tedy sdílet své statusy, fotografie a polohu přímo z telefonu. Již nebude potřeba stahovat a instalovat aplikaci. Budete moct dokonce říct Siri, aby to napsala za vás.

Sdílené Photo Streamy

Budete moci sdílet vybrané fotografie s lidmi, které si vyberete. Jednoduše vyberete fotografii z aplikace Obrázky, kliknete na sdílení a vyberete s kým sdílet. Přátelé, kteří používají iOS 6 nebo Mountain Lion mohou vidět fotografie okamžitě v aplikaci Obrázky nebo v iPhoto. Všichni ostatní, kteří nepoužívají iOS 6 nebo Mountain Lion budou moci zobrazit fotografie na webu. Budete moci sdílet tolik, kolik chcete. Sdílené Photo Streamy vám nebudou ubírat místo na vašem iCloudu.

Mapy

Jak se očekávalo podle uniklých fotografií, Apple přinesl své vlastní mapy. Již při představení tato vylepšená verze map získala velký ohlas. Aplikace Mapy nově přináší plnou navigaci (podle ukázek to vypadá, že navigace funguje pouze pokud máte datové připojení). Novinkou je také interaktivní 3D zobrazení, kdy si budete moci prohlédnout objekty ze všech stran a úhlů. Grafika v mapách je vektorová takže budete mít velice kvalitní zobrazení i při velkém přiblížení. S aplikací Mapy také získáte přehled nad tím, kde je zrovna uzávěrka nebo nehoda na silnici a bude vám nabídnuta alternativní cesta. S Flyover se budete moci proletět a prohlédnout hlavní světové atrakce. Místní vyhledávání vám pomůže nalézt restaurace ve vašem okolí a seřadí je podle hodnocení.

FaceTime

Aplikace FaceTime je na iOS přítomna již nějakou dobu. Bohužel až do iOS 6 ji bylo možné používat pouze při připojení přes Wi-Fi. S iOS 6 je toto minulostí. FaceTime bude možné používat i přes mobilní připojení 3G.

To samozřejmě není vše co iOS 6 přinese, novinek je mnohem více ale budeme si na ně muset počkat do podzimu.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

4 Komentáře

 1. Stejně za ten Windows nikdo neplatí, protože přes dva litry by za to dal málokdo ( z nás studentů ). Jediný koho znám s legálním Winem je můj otec, neboť to mít musí 😀 Nevím proč, ale mám jakýsi blok, že bych si nedokázal někde načerno stáhnout např. liona nebo tak něco a používat. By mi hryzalo svědomí.

  1. Není rozdíl ukrást Windows a ukrást OS X. Ale jestli jsi student, tak doufám, že z toho vyrosteš, krást se nemá (i když naše vláda nám ukazuje, že někomu krádeže bez problémů projdou), je normální zaplatit za komerční produkt. Ale nechápu, proč by tě u OS X hryzalo svědomí a u Windows ne, přijde mi to pokrytecké a ujeté.
   Každopádně já zůstanu u Liona, ML v podstatě nepřináší nic, kvůli čemu bych byl ochoten ty čtyři stovky investovat. Jediné, co by mě přesvědčilo, by bylo diktování s podporou češtiny a hlasové ovládání též v češtině.

   1. No, Windows jsem nikdy neměl. Jenom jsme měli jeden jako rodinný a ten byl s legálním XP. Teď máme tu … Vistu a jak jsem psal, taky legal. Takže s tím zkušenost až tak nemám, ale kdybych měl železo, tak nebudu dávat 3k za Win, který stejně stojí za ho….V Macovi to mám legálně.

 2. no jo, ale to prvně naše vláda musela udělat taková opatření, aby si člověk řekl, že stojí za to si tu písničku, tu hru a ten program koupit… kdyby tady byly normální ceny, tak věřím, že si to ti lidi kupují…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button