Vývojář rozběhl Windows 10 na Macu mini s čipem M1. V testech výkonu byl rychlejší než Microsoft Surface Pro X
Od listopadového představení nejnovějších počítačů s procesorem Apple Silicon M1 se neustále rojí spekulace, zda se ještě někdy dočkáme Windows na Macu. Sám Craig Federighi (hlavní manažer vývoje iOS a macOS) se hned po konferenci nechal slyšet, že Apple žádným způsobem nebrání vstupu Windows ma Macy s M1. Na tahu je tak především Microsoft. Ten už sice nějaký ten rok testuje svůj operační systém běžící právě na ARM architektuře, ale příliš valné výsledky zatím nemá.
Všem uživatelům, kteří z nějakého důvodu Windows používají, ale nyní svitla malá naděje. Vývojář Martin Nobel na svém YouTube kanále totiž zveřejnil video, ve kterém úspěšně zprovoznil virtualizaci právě redmondského systému. Virtualizace probíhala pomocí QEMU, což je otevřený hostovaný hypervizor a emulátor poskytující hardwarovou a softwarovou virtualizaci. Nutno ještě podotknout, že Windows ARM nejsou licencovány pro běžné uživatele. Tedy alespoň zatím. Podle oficiálních regulí mohou tuto verzi Windows instalovat jen prodejci počítačů.
Virtualizace, nevirtualizace. Procesor M1 si poradí se vším
Pojďme ale zpět. Podle videa, na kterém virtualizace Windows běžela, se zdá, že s ním systém mac OS, ani procesor M1 nemá vůbec žádný problém. Zajímavostí je také skóre z Geekbench 5. M1 na virtualizovaných Windows dosáhla na 1515 bodů na jedno jádro a 4998 bodů při vícejádrovém zatížení. Pro srovnání, operační systém Windows na Surface Pro X, tedy počítači vytvořeným přímo Microsoftem, dosahuje 793 bodů na jedno jádro, respektive 3113 při testu vícejádrového zatížení. A to systém běží nativně, využívá tedy sto procent svých hardwarových možností.
Recenze Mac mini s čipsetem M1: když se neuvěřitelný výkon potká s nízkou cenou
Na obranu Microsoftu je ale třeba říct, že Surface Pro X nebyl stvořen k žádnému „trhání asfaltu” a Redmondská společnost si tímto zařízením víceméně jen připravuje půdu pro své budoucí a plnohodnotné nástupce s Windows ARM. I tak je ale srovnání více než zajímavé a čistě z logiky světa jedniček a nul nic nebrání fungování Windows na nových počítačích s procesory M1.
Recenze Mac mini s čipsetem M1: když se neuvěřitelný výkon potká s nízkou cenou