Novinky

Vše co potřebujete vědět o macOS Sierra 10.12.4 a iOS 10.3

Apple tento týden začal uvolňovat verzi operačního systému macOS Sierra 10.12.4 beta 1, kterou si prozatím mohou užít pouze registrovaní vývojáři – veřejná beta verze by měla dorazit v následujících dnech. Kromě typických vylepšení ukrytých pod kapotou došlo také na implementaci nové funkce, kterou ocení všichni uživatelé, kteří na počítači pracují v nočních hodinách. V podstatě jde o desktopovou obdobu Night Shift, kterou již známe z operačního systému iOS.

ios10-macSierra

Její význam spočívá v posunutí odstínů od studené modré do žlutého spektra, které je pro oči ve večerních hodinách mnohem příjemnější. Night Sfift lze aktivovat manuálně v nastavení systému, případně si lze upravit časový rozvrh či aktivovat režim, který pracuje s aktuální hodinou západu a východu slunce. Kompletní nabídku Night Shift naleznete v nabídce Nastavení -> Monitory. Přidání nativní funkce pro úpravu barev do macOS není příliš dobrou zprávou pro tvůrce aplikace F.lux, která plnila stejné poslání.

night-shift-mac

Přidání Night Shift do macOS považuji za nesmírně užitečnou záležitost, kterou ocení každý, kdo sedí před monitorem počítače dlouho do noci. Osobně jsem její absenci řešil speciálním režimem na externím monitoru, který však neumožňuje akci jakkoli zautomatizovat. Z vlastní zkušenosti mohu zároveň potvrdit, že změna barevného spektra má pozitivní vliv oči, které jednoduše tolik netrpí na únavu z modrého světla.

Povedené video zachycující Night Shift na macOS v praxi

Mezi další novinky v macOS 10.12.4 beta 1 patří vylepšené schopnosti Siri při vyhledávání výsledků a tabulek z kriketové ligy, vylepšené API PDFKit pro lepší zobrazování PDF souborů a podpora pro diktování v Šanghajšitně. 

Kromě počítačů se aktualizace dočkaly také uživatelé iPhonů a iPadů. Daší beta verze iOS 10.3 dorazila s celou řadou bezpečnostních záplat a funkcí Find My AirPods. Jak už samotný název napovídá, největší užitek přinese majitelům bezdrátových sluchátek AirPods. Find My AirPods je součástí aplikace Find My iPhone.

night-shift

Aplikace dokáže vyhledat zatoulané sluchátko na základě intenzity Bluetooth, což v praxi znamená rádius pěti až deseti metrů. Pokud tedy sluchátko například ztratíte při ranním venčení psa, budete mít s nejvyšší pravděpodobností smůlu. Na druhou stranu jde o skvělého pomocníka v momentech, kdy vám AirPods vypadnou při lenošení na gauči a vy nechcete půl hodiny prohledávat mezery v polstrování.

Kompletní seznam nejzásadnějších novinek v iOS 10.3, které musíte znát

  • Funkce Find my AirPods v aplikaci Najít iPhone
  • Podpora Omezení pohybu v internetovém prohlížeči Safari
  • Souborový systém Apple File System
  • Přepracovaná aplikace Podcasty
  • Možnost hodnocení In-App nákupů v aplikacích z App Store
  • Rychlejší přístup k aplikacím třetích stran v režimu CarPlay
  • Upravený vzhled rozhraní výsledků z vyhledávání Spotlight
  • Upravená animace doprovázející spouštění a ukončování aplikací
  • Přidání 3D Touch gesta do aplikace mapy – při silnějším zatlačení na ikonu teploty se zobrazí widget s hodinovou předpovědí
  • Upravený vzhled konverzací v nativní aplikaci Mail

Nejzásadnější novinky v iOS 10.3 beta 1 v několika minutách

Kromě výše popsaných novinek se v iOS 10.3 nachází ještě několik vylepšení, která ovšem nejsou dostupné v našem regionu a tudíž nedává smysl jejich podrobnější rozbor. Stejně jako v předešlých aktualizacích lze za samozřejmost považovat svižnější reakce a upravenou správu napájení pro zlepšení výdrže.

Pokud jste v macOS 10.12.4 beta 1 a iOS 10.3 narazili na další novinky, které stojí za zmínku, dejte nám vědět v komentářích pod tímto článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button