Novinky

VELUX a Netatmo představují inteligentní okna s podporou Apple HomeKit

Skupina VELUX a společnost Netatmo oznámily první plod své spolupráce. Jde o „systém inteligentních oken“ nazvaný VELUX ACTIVE with NETATMO. Tento systém umožňuje automatické ovládání střešních oken, žaluzií a rolet díky využití inteligentních senzorů. 

VELUX ACTIVE with NETATMO je v rámci globálního odvětví střešních oken prvním systémem inteligentních domů, který je připraven k okamžitému použití. Inteligentní okna VELUX, vyvinutá v partnerství se společností Netatmo, vychází z nejnovějších technologií inteligentních senzorů, což má v praxi zvýšit celkový komfort bydlení. Nový model dokáže monitorovat teplotu, vlhkost a koncentraci CO2 v interiéru domu či bytu s cílem zlepšit kvalitu vzduchu, klima, větrání a stínění před sluncem, a vytváří tak v interiéru zdravější životní podmínky.

VELUX ACTIVE with NETATMO kombinuje aplikaci pro smartphone, senzor klimatu v interiéru, centrální vypínač a internetovou bránu, jež jsou kontrolovány pokročilými algoritmy, které řídí plně automatizované ovládání střešních oken, žaluzií a rolet.

„Trend inteligentních domů, které nám pomáhají žít komfortněji a zdravěji, nabírá na síle a tato inovace vytváří pro VELUX dobrou pozici k dalšímu růstu v tomto rychle se rozvíjejícím segmentu trhu,“ prohlásil Kent Holm, viceprezident skupiny VELUX pro globální produktový management.

VELUX ACTIVE with NETATMO je první systém inteligentních střešních oken propojený s Apple HomeKit, který umožňuje kontrolovat klima uvnitř budovy z domova nebo na dálku, prostřednictvím zařízení Apple zahrnujících iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV a HomePod. Systém je možné řídit pomocí Siri®, hlasem ovládané inteligentní asistentky společnosti Apple, nebo tlačítkem v aplikaci Apple Home.

Snadná instalace, připraveno k okamžitému použití

Systém je navržen tak, aby si jej majitelé nemovitostí mohli snadno sami nainstalovat. Má svou vlastní aplikaci, která uživatelům umožňuje řídit si pomocí svého telefonu či tabletu klima v interiéru podle svých osobních potřeb a na základě dat o počasí.

„VELUX ACTIVE with NETATMO je výsledkem spojení dvou skvělých technologií: vysoce kvalitních střešních oken VELUX a know-how Netatmo pro vytváření jednoduchých a užitečných produktů a aplikací. Díky automatizovanému otevírání, zavírání a stínění střešních oken získáte výrazně lepší klima v interiéru. Vytvořili jsme řešení založené na inteligentních senzorech, které je nejen spolehlivé a jednoduše se používá, ale rovněž je prospěšné pro zdravý život uživatele,“ dodal Fred Potter, zakladatel a ředitel společnosti Netatmo.


Algoritmy pro větrání a ochranu proti horku 

Algoritmus pro větrání zlepšuje klima v interiéru pomocí senzorů v místnosti, které měří CO2, vlhkost a teplotu a externích dat získaných z online služeb předpovědi počasí, které informují o teplotě, rychlosti větru a vlhkosti. Algoritmus vypočítá, zda se otevřením střešního okna zlepší klima v interiéru či nikoli, poté vypočítá, v jakém úhlu a jak dlouho je třeba okno otevřít. Jako poslední věc před otevřením okna algoritmus ještě zkontroluje, zda neprší, s využitím dat ze senzoru deště integrovaného v elektrickém střešním oknu VELUX INTEGRA®.

Algoritmus pro ochranu proti horku je preventivní: funguje tak, že zavře roletu nebo žaluzie předtím, než se teplota v místnosti příliš zvýší. Na základě vstupů z online služby předpovědi počasí (mimo jiné teploty, předpovědi počasí a délky dne) algoritmus vypočítá pravděpodobnost, že se místnost přehřeje, a poté určí, během které doby by měly být rolety a žaluzie staženy, aby se přehřátí zabránilo. 


Ovládání plně automatických střešních oken, žaluzií a rolet 

VELUX ACTIVE with NETATMO se skládá ze tří součástí – senzoru, brány a centrálního vypínače – a je kompatibilní se všemi elektrickými produkty VELUX INTEGRA. Senzor umístěný v místnosti, v níž je instalováno střešní okno, měří CO2, vlhkost a teplotu a současně monitoruje data o počasí z online služeb. Do senzorů jsou zabudovány pokročilé algoritmy, které aktivují větrání a chrání před horkem.

Existují tři způsoby, jak systém používat: provoz podle senzorů, ovládání smartphonem a manuální ovládání. V případě provozu podle senzorů nemusí uživatelé dělat nic. Ovládání smartphonem umožňuje uživatelům upravit nebo zastavit automatické funkce a ovládat střešní okna manuálně. Manuální ovládání je užitečné v případě, že majitel odchází z domu – může jednoduše stisknout tlačítko na centrálním vypínači, kterým v zájmu bezpečnosti všechna okna zavře. 

Cena a dostupnost 

Maloobchodní cena základního balíku VELUX ACTIVE with NETATMO činí 6 590 Kč. Všechny produkty jsou k dispozici na webech VELUX či Netatmo. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button